Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

Klipr ve vodách české muziky (rozhovor se zpěvákem Tomášem Fajglem)

Sedím si ve studiu TdB records, popíjím si kafe a čekám na rozhovor se zpěvákem Tomášem Fajglem, když tu slyším muziku s poněkud zvláštním textem o bruslení na inlinech. Vzpomenu si na svou první, druhou, desátou jízdu, která dopadla naprosto stejně, jako ta první a začínám chápat, že je to text o mně. Klepu si nohou do rytmu, slyším saxofon a je to tady, unáší mě plachetnice „Klipr”....

 

 

Složení:


Bicí: Adam Hruška


Baskytara: Marek Dufek


Kytara, zpěv: Tomáš Fajgl

 

Saxofon: Adam Rovný

 

Klávesy: Václav Vrobel

 

 

 


Jak dlouho kapela Klipr existuje?

 

Kapela existuje tak šestým rokem, ale prakticky jsem původním členem kapely dnes jenom já. Všechno se postupem času obměnilo, jak dělali kluci přijímačky na vysoké školy, tak odcházeli například do Prahy, nahrazovali je jiní a tak se to tak postupem času měnilo. Pořád se to tak nějak vyvíjí.

 

Poslouchala jsem vaši muziku a slyšela jsem v ní spoustu žánrů. Slyšela jsem dokonce jednu písničku, kde hraje skvělá, energická trumpeta..

 

Jo to myslíš „May day”, to jsme si pozvali na nahrávání Vlastimila Šmídu, to je opravdu pan muzikant, úžasně skromný člověk a profesionál každým coulem.

 

A do kterého stylu by se vaše kapela mohla podle tebe zařadit?

 

Někdy se říká stylově-nestylový pop-rock, nebo multižánrový styl, já tomu říkám měkký pohodový rock, protože metalisti nám říkají, že jsme strašné měkoty, folkaři nám říkají, že hrajeme strašně tvrdě a rockeři neví co si mají o nás myslet, takže tak nějak (smích).

 

Proč název Klipr, taková klasická otázka?

 

Protože (smích), protože mi kdysi někdo tenhle název navrhl, tak jsem si říkal, že je to hezké, po půl hodině mi ale došlo, že nevím co to vlastně slovo klipr je. Dozvěděl jsem se, že to je typ lodi, plachetnice z 19. století, taky nějaké zapínání, taky jsem se dozvěděl, že to je nějaký počítačový program. Pod názvem Klipr si představuji třeba, že něco klape.

 

Většinou kapely časem začnou mít ponorku, jak se proti tomu bráníte?

 

No tak to je o vztazích, prostě si sedne někdo víc, někdo míň. Když to je frekvenčně stejně naladěné, tak je to ideál, ale když to prostě není, a musíte nějakým způsobem v kapele fungovat, tak je to o vzájemném respektu a potom si myslím, že to funguje a není žádný problém.

 

Zpíváš většinou v češtině, že?

 

Jenom česky, angličtina mi z pusy vůbec nejde. Já jsem to zkoušel, ale s mým ksichtem zpívat angličtinu, to prostě nejde. Jsme v česku, takže proč česky nezpívat.

 

Tomáš na chvíli odchází a tak začínám vyzpovídat bubeníka kapely Klipr Adama Hrušku.
Adame, máte v kapele nějakou nejoblíbenější písničku, kterou hrajete nejraději?

 

Každý to má jinak, ale nejvíce se nám líbí dvě písničky, co jsme tady nahráli. Ale tím cvičením se vždycky časem písničky ohrají.

 

Kolik koncertů v téhle sestavě jste již měli?

 

No asi tři, protože Marek (basa) je v kapele krátce, je to poslední člen.

 

A chodí na vaše koncerty spoustu lidí?

 

Celkem jo, občas více, někdy méně. Máme celkem dobrý ohlas.

 

Opět tady máme Tomáše a tak vyzvídám dál a dál...máš nějaké své idoly?

 

Těch je strašně moc

 

A z těch největších?

 

Já jsem hodně poslouchal Pink Floyd,Sting, Mark Knopfler, Eric Clapton, z českých kapel třeba Buty, potom například Mínus 123 minut, Richard Müller se mi hodně líbí. Nemám tak vyhraněný vkus, co bych poslouchal.

 

Co plánujete s kapelou do budoucna?

 

Já plánuji s kapelou vydržet, jak se říká "Vydržaj pianer" (smích). Bylo by fajn, kdyby se nám některé naplánované věci podařily, ale já na pilu netlačím. Já muziku dělám, protože mě baví, protože ji mám rád. Největší pocta asi pro mě je, že lidi přijdou na koncert a vy v nich vidíte, že vás poslouchají. Stačí, když vidím člověka, který si popíjí kafíčko a poslouchá, například texty, to je paráda, to je největší odměna.

 

Jaký nejhorší a naopak nejlepší koncert jsi s kapelou zažil?

 

Z nejhorších se člověk jenom poučí, takže když to tak vezmu, prakticky žádný koncert nebyl nejhorší, ale je to spíše takové dobré školení, dobrá škola. Na jeden z povedenějších si vzpomínám docela živě: na festivalu, pod pódiem si jeden páreček odložil všechno šatstvo a já v šoku zapomněl text.

 

Plánujete být s kapelou mediálně známí, nebo spíše být nezávislými hráči?

 

Já tohle moc dobře nechápu, tuhle tu otázku o nezávislých a mediálních...

 

Tak například kapela Kryštof, to bych řekla, že je už dnes mediální kapela.

 

Kryštof je naprosto osobitá kapela, poslouchají je lidi na základě toho, že se jim podařilo vlítnout do médií a dělají si muziku, kterou chtějí, proto jsou tak dobří, protože to tak cítí, skládají, tak jak skládají a funguje to. Takže já opravdu nechápu tuhletu otázku. Prostě jsou kapely, které jsou dobré a proslavila je média a kapely, které nejsou mediálně známé a jsou né méně dobré. Mediálně známý je taky být v pravý čas na pravém místě a narazit na ty správné lidi.

 

Myslíš, že je těžké se u nás prosadit?

 

Všude je to těžké, nejen v České republice.

 

Děkuji ti za rozhovor a přeji kapele Klipr mnoho a mnoho úspěchů.

 

 

 

Web kapely:

www.klipr.com

 

 

 

 

autor: Jenise Pagnol

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

K tomuto dokumentu prozatím nebyl přidán žádný komentář.

Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované