Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

Pohádková kapela Acoustic Irish

Kapela Acoustic Irish Vás překvapí již při poslechu prvních tónů, usmíváte se a máte pocit, že jste najednou ve svých snech zabloudili do pohádkového světa se skřítky, vílami a jinými potvůrkami. Nemusíte brát žádné drogy, a přece máte pocit, že se vznášíte v nekonečnu nekonečna. Vše je podtrhnuto kytarou a milým zpěvem Davida Vysloužila, líbeznými tóny nástroje whistle a příčné flétny Petry Olajcové, která Vás svým zpěvem totálně odzbrojí. Nakonec tady máme bicí, djembe a (mistři bubeníci prominou) jiná „udělátka”, mladého, talentovaného bubeníka, Kuby Tenglera, které podtrhují krásu pohádkově líbezných tónů nezaměnitelné kapely Acoustic Irish.


V následujícím rozhovoru si můžete přečíst odpovědi, na mé všetečné otázky, jednotlivých členů kapely Acoustic Irish.
Členové:


David "Dave" Vysloužil: vocal, kytara, baskytara


Petra Olajcová: whistle, vocal, příčná flétna


Kuba Tengler: bicí, bodhrán, djembe, lžičky

 

 

 

 

Kdy a jak vznikla kapela Acoustic Irish?


Dave: Kapela vznikla na podzim roku 2008. Vznikla z touhy dělat muziku napříč žánry, a taky v předchozí kapele (jak už to mezi muzikanty tak bývá) docházelo k rozepři v hudebních názorech, tudíž nezbylo nic jiného, než si to tedy dělat po svém.


Kuba: Po odchodu z Celtic Cross jsme chtěli s Davem pokračovat v hraní keltské hudby. Oslovili jsme Peťku a založili kapelu.


Hrajete především, jak už sám název kapely napovídá, irskou muziku....kde a jak čerpáte inspiraci?


Dave: Inspiraci čerpáme nejen v irské kultuře, ale rádi se touláme po jiných kontinentech, než je Evropa. Nic méně pravdou je, že irish hrajeme tak z 90 procent. Například inspiraci v D jsme z 85 procent udělali na hud. festivalu Keltská noc v chatě po mooooooc dobrém pivu a medovině - Jiné skladby či písničky vznikají ve zkušebně, nebo u mne doma.


Petra: Já osobně hlavně z nahrávek jiných kapel, hlavně teda pokud možno irských. Ale je tu i spousta kapel mimo Irsko, které mají svůj osobitý zvuk, mix tradiční hudby té země s irskou melodikou. Např. španělské Baskicko, francouzská Bretaň...atp.


Kuba: Kapela Flook je jednou z inspirací. 


Jakým způsobem skládáte muziku, texty?


Dave: Je to různé, někdy přijde první motiv podklad doprovodné linky, někdy sólová linka je první a u zpívaných je to taky různé - jde o náladu, pocity, pak to jde naráz a samo. Jelikož jde těžko skládání lámat přes koleno, tak někdy dlouho neskládáme nic :-). Klasický hudební postup jako u většiny kapel :-).


Petra: Texty má v popisu práce Dave :-), co se týče flétnového hraní, tak spousta věcí se dá najít v tzv. tunebooks, což jsou takové „zpěvníky”, které už jsou i na internetu. Ale v podstatě obsahují vždycky jen kostru melodie a hráč si ji pak musí dozdobit a upravit sám. Takže je tu prostor pro vlastní pojetí. A některým skladbám dávám pak ještě pole pro improvizaci, na každém koncertě tak zní jinak.


Kuba: Zpívané skladby skládá Dave. Instrumentální jsou většinou irské tradicionály, ve kterých si každý vymyslí a upraví svůj part.


Máte nějakou top skladbu, kterou nejraději hrajete?


Dave: Určitě ano, mezi ty nejoblíbenější patří Inspirace v D. Je to ten příklad hudby, v které se necháváme ovlivňovat i jinými hudebními kulturami, než jen hudbou irskou.Tímto směrem by jsme se chtěli uchylovat i nadále.


Petra: Tím, že si každou skladbu upravujeme podle sebe a mnohdy je v ní zahrnuta ještě improvizace, tak myslím, že každá skladba je osobitá. Takže je těžké vybrat jen jednu. Těch Top-listových by bylo aspoň pět :-).


Kuba: Momentálně mě nejvíce baví Inspirace v D.


Studujete, či studovali jste někde muziku (hraní na nástroj, zpěv)?


Dave: Já ve velmi útlém věku studoval housle, ale moc mě to tehdy nebavilo. Jsem takový ten jeden amatér - jediný bez hudebního vzdělání v kapele. Vedle Peťky, která je součástí Ostravské Janáčkovy filharmonie, a nebo Kubajse, který momentálně studuje JAMU, se cítím jako ten opravdový hudební střed zájmu o to, aby hudba nebyla jen perfektně odehraný či vyrobený stroj, ale aby dýchala a dělala radost, nejen posluchačům, ale i nám na jevišti.


Petra: 6 let flétnu na ostravské konzervatoři, momentálně ještě poslední rok na Ostravské univerzitě v tomtéž oboru.


Kuba: Zatím pořád studuji hudbu.


Které další koníčky, kromě muziky máte?


Dave: Florbal, lední hokej, český film.


Petra: Dobré čtivo :-).


Jaké máte muzikantské vzory?


Dave: Vlasta Redl, Pavlica, kapela Flook, Chinaski, Karel Plíhal..


Petra: Co se týče irské muziky, a zvlášť hry na whistle, tak pro mne je to určitě Brian Finnegan z kapely Flook. Další inspirací je irská skupina The Kilkenny´s - dokážou báječně strhnout. Skvělý zvuk má také španělská kapela The Boys of the hills, kterou jsem slyšela loni na festivalu Keltská noc na Plumlově - kombinace baskické melodiky s irskou a krásní chlapi k tomu, co víc si přát...


Jaké byly Vaše hudební začátky?


Dave: Krásné, plné krásných holek :-), až později jsem začal cítit, že bych se rád podělil o své pocity, názory na jevišti, a začal dělat muziku pro sebe a lidi, kteří ji chtějí poslouchat :-).


Petra: Krušné :-). V 6 letech vás to sice děsně baví, ale poslouchat se to ještě moc nedá :-).


Kuba: Začátky v irské hudbě - na bodhrán, to jsem měl půl roku puchýře na rukách.


Které pitivo je na koncertech pro Vás nejoblíbenější?


Dave: Pivo, kafčo, cola.


Petra: Kofolapárty, pokud jedu autem, popřípadě whisky, pokud jdu pěšky :-).


Kuba: Pivo.


Kde budete v budoucí době hrát, plánujete i nějaký koncert v Irsku?


Dave: Koncerty kapela má. Např. festivaly, nebo čistě jenom koncerty v klubech či na jiných akcích. Vše bude napsáno na stránkách kapely.


Petra: V Irsku? To by bylo prima, bohužel zatím nepřišlo žádné pozvání :-).


Měli jste možnost hrát už s nějakými irskými muzikanty?


Dave: Ano bylo to příjemné hudební zjištění, pobavení, a v neposlední řadě, zkušenost.


Kuba: Několikrát jsem si zahrál s Iry na koncertech, nebo na jam sessions.


Petra:
Ano. Po výborné akci Irish Cultural Festival v bývalé hale Tatran v Ostravě, se všichni (nejen) účinkující pravidelně přesouvají do Bernie´s Pub na Stodolní, kde po půlnoci začínají ty nejlepší jam sessions. Na dvou z nich jsem měla možnost si zahrát s irskými muzikanty a bylo to skvělé.


Umíte tančit irské tance, zkoušeli jste je?


Kuba
:
Ne, mě se více líbí, když to tančí holky.. 


Dave: Neumím ani nezkoušel!!! Hudbu prostě vnímám jako muzikant.


Petra: No neřekla bych, že je umím, ale učím se. U kamaráda, který je ze Skotska a vede i taneční skupinu.


Plánujete v dohledné době vydat CD, na co se mohou fanouškové těšit?


Petra: Určitě bychom rádi.


Dave: Ano CD vydat plánujeme, taktéž plánujeme spoustu koncertů, hudebních doprovodů v pořadech, které se zajímají a vykládají o irské kultuře, jak v Ostravě, tak v jiných městech: např. - FM, Olomouc, Třinec, Praha atd....


Co byste poradili začínajícím muzikantům?


Dave: Vždy trochu hudební pokory a hrát pro radost!


Petra: Podle mne je nejdůležitější udržet si to počáteční nadšení, fortel a radost z hraní i v čase, kdy to nějakým způsobem drhne. Myslím takové ty krizovky, kdy máte dojem, že všem ostatním to šlo hned, jen vám to pořád nehraje tak jak byste rádi... atp. Veškerý čas a práce, kterou věnujete irské muzice se vám vrátí, pak už si ji můžete jen užívat.


Kuba:
Hrát v kapelách, učit se u zkušených muzikantů a pracovat na sobě. 
 

Web kapely:

www.bandzone.cz/daviddavevyslouzil

 

 

 

 

 


autor: Janise Pagnol

Fotografie

Acoustic Irish_4 (Foto - Jan Džin Pánek) Acoustic Irish_1 (Foto - Jan Džin Pánek) Acoustic Irish_2 (Foto - Jan Džin Pánek) Acoustic Irish_3 (Foto - Jan Džin Pánek)

Komentáře

K tomuto dokumentu prozatím nebyl přidán žádný komentář.

Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované