Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

Vyzpovídali jsme Sikkiho, zpěváka a baskytaristu z kapely Euthanasia

Vítejte ve světě, který je plný melancholie, podivného mrazení a skvělých potvůrek, které Vás prolezou skrz na skrz.


Varování: Při větších dávkách Vám může naběhnout trvalá husí kůže!!!


(Vaše Janise)

 

 

 


Ahoj Sikki, jak by jsi stručně charakterizoval kapelu Euthanasia?


Hudební těleso, které se na naší scéně pohybuje již 15 let, má na svém kontě 3 demosnímky z raného období a 3 řadové desky, dva videoklipy + hudební dokument „Cesta ke světlu pokračuje“. Nějaká ta ocenění v soutěžích, či anketách a zanedlouho načneme třetí stovku koncertů...


Skupina prodělala řadu změn, jednou z nich byla změna stylu...co Vás k tomu vedlo?


Když má kapela fungovat 15 či více let, je hodně pravděpodobné, že to nebude s jednou totožnou sestavou:-). Ohledně změny stylu - takhle bych to určitě nenazval. Nejsme trendová záležitost. Naopak, postupem let jsme si našli „svůj styl“, který je osobitý a sami jsme mu dali „škatuli“ MELANCHOLIC METAL.


Jakým způsobem skládáte hudbu, texty, co Vás inspiruje...?


Povětšinou je to moje parketa. Jak už jsem v nějakých rozhovorech zmínil - inspirací je sám život. Hudba určitě zčásti odráží naše tradice, původ. Vychází z kořenů melodiky, která je vlastní našemu kraji a okolí...


Která písnička Tvé kapely se Ti nejvíce líbí, kterou nejraději hraješ?


Wow, tak na to se těžko odpovídá. Naše skladby doma moc neposlouchám. Bohatě mi stačí to, že je zkoušíme, hrajeme na koncertech a navíc, že je většinou skládám, takže aby se mi nějakým způsobem „nezprotivily“, téměř Euthanasii neposlouchám. Nemám vyloženě jednu skladbu „favoritku“:-).


V kapele máte i ženu, jaký máš názor na ženy v kapele:-)?


Může to být dobrý element z toho pohledu, že si chlapi více „hlídají“ své chování, způsoby atd. A samozřejmě, pokud je pohledná, tak se mají mužští fans při koncertech na koho dívat a to taky není na škodu:-). Na druhou stranu - jak je známo, myšlení žen a mužů je v mnoha směrech velmi odlišné:-), takže jednoduše se může stát, že nějakou situaci žena moc „nepobere“.


Před pár lety jste do svých řad přibrali managera, jakým způsobem Vás tento člen ovlivnil?


Změna to byla přínosná a hlavně důležitá pro další fungování kapely. Jeník Novosad je člověk snaživý a cílevědomý, navíc, stal se sedmým členem kapely, důležitá je tedy i lidská stránka, kde nám to klape velmi dobře.


Co děláš proti ponorkové nemoci v kapele?


U nás ponorková nemoc vcelku zatím nehrozí, protože se až tak často nevídáváme. Pracovní, či rodinné povinnosti nám nedovolují být spolu co jak nejčastěji, takže s tím jsme zatím problém neměli. Spíš bychom uvítali lepší časové možnosti.


Který koncert byl pro Tebe nejhorším a naopak tím nejlepším zážitkem, co jsi kdy zažil?


Nejhorším bylo vystoupení na jakési Metal Night v Josefově Dole u Mladé Boleslavi. Je to už hezkých pár let zpátky - kdy jsem to nevychytal s alkoholem. Byl to ale jediný můj propadák. Lepších zážitků je mnohem více. Nelze opravdu vybrat jeden. Ale řeknu ti to takhle - když muzikant cítí na pódiu mrazení v zádech a prostupuje ním radost a jakási extáze, je to nezapomenutelný zážitek a těch mám opravdu hodně!!


Co říkáš na alkohol na pódiu?


Kdysi jsme to praktikovali, řekněme 8-10 let nazpátek. Dneska už jsme po lidské stránce vyspělí natolik, že si všichni uvědomujeme, o čem to hraní na pódiu je. Když jedeme někam dál na štaci, tak během dne si třeba 2-3 pivka dáme, ale to je tak vše.


Jak vnímáš českou hudební scénu?


Už jí moc nevnímám:-(.... zajímavých a nadějných kapel je tu určitě hodně, ale způsob, jakým to (ne)funguje u nás je žalostný. Jsme rádi, když máme možnost vyjet do zahraničí a alespoň na chvíli se „kochat“ jiným prostředím.


Je zde nějaká kapela, nebo v minulosti byla, která Tě oslovila?


Samozřejmě - death/doomoví HYPNOTIC SCENERY byli pro kapelu v začátcích hodně inspirativní. Pak je spousta kapel, se kterými rádi udržujeme „družbu“ - např. DISSOLVING OF PRODIGY, LIVE EVIL, MEMORIA, DOOMAS atd...


Jaké byly Tvoje hudební začátky a co by jsi poradil začínajícím muzikantům?


Začátky...to mi bylo snad 5 let?? Začal jsem hrát na ZUŠ (tehdy to byly Lidové školy umění). Postupně flétnu, trombón, pozoun, až na konci základy došlo ke zlomu a koupil jsem si první baskytaru (1991), pak už nastartovala éra před Euthanasií a v roce 1994 jsem s prvním kytaristou
Petrem Šumpichem Euthanasii založil. Radit není co, každý si musí projít tím, co je třeba a jen výdrž může člověka posunout co nejblíže vytouženému cíli.


Máš nádherný hlas, udržuješ si hlasivky, máš nějaký tip, jak si je nezničit?


Děkuji za kompliment, ale jsem při zemi a myslím, že mám hodně rezerv a je na čem pracovat. Jestli v něčem, jako vokalista, vynikám, tak je to hlasová kreativita. Udržovat hlasivky v nějakém dobrém chodu je náročné. Kdo kouří a pije pivko, tak by to neměl přehánět:-) a pomáhají syrová vajíčka (žloutky), červené víno, Vincentka (pastilky stačí), med...


Co plánujete v dohledné době s kapelou?


Stále pracujeme na nových skladbách a snad brzo zrealizujeme i třetí klip. Díky za otázky a tímto zvu všechny fanoušky do Tančírny 19.09. na fest. OSTRAVA MUSIC CITY!!!

 

 

 

 

web kapely:

www.euthanasia-czech.com

Komentáře

K tomuto dokumentu prozatím nebyl přidán žádný komentář.

Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované