Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

THOMAS DE BALDER - II. ROČNÍK FESTIVALU OSTRAVA MUSIC CITY

         Máme za sebou víkend plný hudby, který v nás zanechá  na dlouho mnoho pocitů. Druhý ročník proběhl opět bez gigantických dotací a finanční podpory ze sféry soukromé. Zůstal tedy v rovině nezávislé, což bylo i pro letošní ročník jeho hlavním symbolem.


        Festival otevřela frýdecko-místecká kapela Parkinson, která svým nezaměnitelným způsobem rozzářila red stage před očima prvních návštěvníků. Následovalo vystoupení pop-artových Sheba´s Band z Opavy. Taneční energie divoké zpěvačky Pavly Sýkorové byla nepřehlédnutelným prvkem na pódiu. Rázy z Velké Polomi přitvrdili a svým skvělým výkonem připravili pódium pro Naked Floor z Ostravy. Ti rozbouřili pódium jako za dob seatlovské mánie 90. let. Jedno z nejkrásnějších vystoupení festivalu bylo vystoupení kapely Filip M. Kapela se poprvé představila se svým akustickým pojetím, kdysi elektricky hraných písní. Tahle forma přednesu, obzvlášť zpěvačce, neskutečně sluší. Apatheia opět potvrdila svou jedinečnost na české rockové scéně, jejich hudba hold nikdy nezapadne do nějakého klišé. Dalším skvělým zážitkem byla Punk´n´rollová Degradace. Svým fanoušků dala ochutnat několik kousků ze své nové desky, kterou vydají k 10. výročí své existence. Během tohoto koncertu bylo pokřtěno CD OSTRAVA MUSIC CITY 2009. Každý z návštěvníků a účinkujících festivalu dostal zmiňované CD zdarma. Křtu se ujal moderátor Tobi, který  nadpozemsky prováděl návštěvníky celým večerem. Kapela Robson, dnes už legenda ostravské scény, se představila s novým a talentovaným frontmanem ve výborné formě. Krásným koncertem, byť s dvouhodinovým zpožděním, potěšila diváky skupina Charlie Straight. Mnoho posluchačů překvapila jejich mimořádná hudební vyspělost. Karvinští Sakumprásk rozpumpovali svou dechovou sekcí neúnavné diváky. Jako poslední svou divokou jízdou málem zbořili pódium Parchanti z Opavy a uzavřeli tak skvělou tečkou dění na Red Stage.


       White Stage rozehrály čtyři krásné dámy z kapely Nena Darmo. Mohli jste tak slyšet obratně kombinující středověké prvky s moderním folkem. Následovalo vystoupení ostravských Outsiders. Ti představili nádhernou muziku plnou ostrovních vlivů. Acoustic Irish navázali na náladu kapely předešlé. Naprosto profesionální výkon, který tuhle kapelu provází na všech vystoupeních, zahřál určitě každého milovníka irské muziky u srdce. Následovalo představení kapely Acoustic Vendeta, která letos vstoupila do vod české world-music debutovým albem „Podzemní řeky“. Tentokrát byla obohacena o violoncello. Navíc dala také posluchačům ochutnat několik písní z připravované desky. Once´s z Nového Jičína rozbouřili white stage svým progresivně lazeným setem, skvělé individuální výkony v této kapele byly lahůdkou pro všechny přítomné. Vystoupení dnes už legendárních Sonyk Bel bylo nádhernou jízdou jako na tripu, prostě „art-rock not dead“. Punk-jazzová Černá kočka následovně rozdováděla své krásné fanynky v divokém stylu. Jejich výskot bude ještě dlouho doznívat ve sklepích Černé louky. Závěr patřil mistrům z kapely Klipr, kombinace funky-jazzu s veselou českou písničkou je u této kapely neodolatelná.


      Black stage v klubu tančírna rozduněla svým opavdovým rockem kapela Arzenik. Následovalo vystoupení metal-coreových Gap In The Story, kteří sklidili obrovský úspěch a představili poprvé svého nového lídra. Trio „Periferic“ z Orlové se ukázalo v tom nejlepším světle, jeho seatlovský poctivý grunge byl lahůdkou pro milovníky tohoto stylu. Opavský hard-core Helpness zahrál svůj set s obrovskou energií, ukázali proč jsou špičkou tohoto stylu na Moravě. Ostravský Public Relations představil celou desku „No Turns“. Jejich způsob křížení stylů zapadl skvěle do koncepce večera. Z Havířova potom přivezla kapela Euthanasia hudbu plnou temných rifů. Opravdu skvělý zážitek. Thrash-metaloví COZ DEF rozburáceli svou divokou jízdou celou Tančírnu. Závěr večera v tomto klubu patřil Havířovským melodickým metalistům Dirrtysky.


     Co se letos určitě vydařilo, byla programová náplň. Na festivalu zahrály skutečné osobnosti, v nejširším hudebním spektru. Asi těžko by se hledal podobný nekonzumní festival, který není pořádán pod vidinou zisku. Branami festivalu prošlo přes 500 lidí včetně účinkujících. Bylo to krásné setkání těch, kteří mají společnou touhu pohnout s kulturním děním v Ostravě.


    S čím se letos nepodařilo pohnout, byl časový skluz, který na pódiu v klubu Marley nabral dvě hodiny. Jen těžko si lze představit, že by se to stalo schválně.Rozhovor:

Zeptal jsem se organizátora festivalu Thomase de Baldera, jestli se příští rok změní koncepce festivalu?

 

Vše závisí na přístupu města, snad si nás konečně všimli. Takovou akci dělat bez dotací nejde. Skončili jsme v krutém mínusu.


Bylo to špatnou propagací?

 
To asi ne, mediálně se nám podařilo akci prosadit ve velkém stylu, jde spíš o celkovou organizaci festivalu. Nemůžeme si dovolit věci, které by festival vyzvedly na vyšší příčku. Pronájmy ploch, kde by jsme jej uspořádali, jsou astronomicky vysoké. Ale s tím se příští rok porveme.


Chcete opustit myšlenku festivalu v klubech?

 


Festival bude poprvé pod širým nebem a bude vícedenní. Závěrem bych chtěl mnohokrát poděkovat všem, kteří letos pomohli uspořádat tuto akci.


Autor: EDIE & LENI

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované