Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

NOVÉ CD DEGRADACE - ATOMIC BOOGIE

A je to tady, dlouho očekávaná deska ostravské kapely Degradace je na světě!!! Tato horká novinka se dostala naší redakci, kvůli sepsání recenze, exkluzivně do rukou. Tímto zásadním činem Degradaci děkujeme.

Kapela na albu pracovala necelé dva roky. Pozvala si k nahrávání mnoho hostů, kteří album okořenili do zajímavých příchutí. Produkce se ujal Thomas de Balder a vlastní nahrávání se uskutečnilo v jeho ostravském útulném studiu TdB.


Kdo si pamatuje kapelu od jejího vzniku, bude hodně překvapený koncepcí nového CD, které vyšlo pod značkou TdB records. Černobílý booklet doplněný o texty všech skladeb, je krásně zpracován v jemném retro stylu, který výrazným způsobem podtrhuje image kapely. Na albu je ukryt jako bonus povedený klip k singlu „Řekni Ne!". Usedám do křesla a zapínám přehrávač.

 

 

          Track číslo jedna nese název celého alba "Atomic Boogie". Americky ukřičená kytara zavítala do mého pokoje bang-bang! jízda začíná skvěle vybraným hitovým singlem. Rytmika společně s nádherným refrénem strhne každého, kdo vyrostl na rock´n´rollu. Pro album je výborným otvírákem.
           Dusot vojenských podrážek a armádní nápěv odstartoval další song ,"Barový romantik". Hodně vydařený text, obzvlášť refrénový je až nakažlivým nápěvem „Barový romantik co nemusí mít styk". Celou píseň ponořili v závěru do zákopů vietnamské války, kde se rozezní „pseudo-hendrixovská" kytara za doprovodu foukací harmoniky ostravského bluesového barda Zdeňka Šponara. Dobrý úlet do minulosti.
           Další našlapaná pecka „Řekni NE!", která kapelu katapultovala před rokem do finále soutěže o předskokanství Alice Coopera. Bytem proudí opravdu povedený provokativní song, kapela tím jakoby navazuje na svou starší punkovou tvorbu. 
           S následujícím songem se nestačím divit, „Blues z betonové plantáže", opět s hostem na harmoniku Zdeňkem Šponarem a navíc bulharskou zpěvačkou Janou Kandarachevou, je absolutním vybočením z dosavadního poslechu. Kapela s neuvěřitelným feelingem zabrousila do vod blues a skvěle jim sedí.
           Pohled zpátky vám Degradace dopřeje nově nahraným songem „Moje láska, můj hrob". Tento již notoricky známý hit z posledního CD, určitě potěší všechny fanoušky. Dostal tady mnohem syrovější sound, oproti předešlému počinu.
          Čeho si opravdu nejde nevšimnout, je vynikající vokál zpěváka Sendyho. Má neuvěřitelné cítění a zabarvení hlasu, které se jen těžko dá srovnat s jakýmkoli českým zpěvákem. Společně se skvělými vokály Rudeeho a Tommyho je tento song opravdový nářez. V šestém songu „Help Me" vás o tom určitě přesvědčíí, díky naléhavosti společně s kytarovým britským postpunkovým čarováním, které je až skličující.
           „Hrdinové virtuální scény", neboli song s výborným dobovým textem. Kdo má rychlé připojení k internetu bude překvapen a kdo ne, tak taky. Na tento song navazuje opravdu ostře nabroušená píseň „Serial Killer", která s ramonesovským vokálem Rudeeho zní opravdu pekelně až vražedně.
            Majáky hasičského vozu za hlasitého troubení aut, odstartovaly v rytmu britského retro-disca song s názvem „Výjimeční". Tento song vyšel před rokem na kompilaci OMC 2008 a odstartoval, podle dostupných informací, spolupráci kapely s producentem Thomasem de Balderem.
            Ze psaní mě vytrhl výkřik newyorského kytaristy a zpěváka Adama Bomba, který zahostoval na tomto CD v další vypalovačce „Time Bomb" a ukázal jak to válí ve státech. Tommy Heroin to neskutečně rozbalí a za doprovodu našlapané rytmiky vás společně provezou, po temném světě rock´n´rollu.
            Kapela brzy oslaví deset let existence a pro tuto příležitost určitě natočila píseň s vychytaným názvem „3653 dní", folk či country tahle kapela má, díky mnohaleté akustické zkušenosti z klubů, opravdu v malíčku. Barva hlasů v této muzice hodně připomíná feeling amerických folkových legend (v čechách až jedinečně). Na závěr připojili výbornou cover verzi songu kapely Ramones, „Pet Sematary".

           Co dodat na Závěr? Album je plné energie nabrané kapelou Degradace za svou desetiletou historii. Stojí si za svým v pevných botách punk´n´rollu, jehož základy položila do vod české kultury. Texty mají v sobě ve většině případů kus životních zkušeností. Zajímavá se jeví také volba aranží plných retro soundu. Poctivé baskytarové linky Rudeeho s divokou rytmikou Mishela vše podtrhují tlustou čarou. Nahrávku nejde zaměnit s žádnou českou kapelou, přesto je schopna oslovit. Na první poslech překvapí svou divokostí, která na vás proudí s naprostou lidskou samozřejmostí bez jakékoliv křečovitosti.

Vřele tedy doporučuji do každé rock´n´rollově laděné domácnosti.


Interpret: DEGRADACE
Název alba: ATOMIC BOOGIE
Total time: 42:35 min


Autor: EDIE

 

Komentáře

K tomuto dokumentu prozatím nebyl přidán žádný komentář.

Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované