Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

SNADNÉ POHYBY - JAK SNADNÉ JSOU?

Nápad založit ska-rocksteady kapelu se zrodil v létě 2008. S několika lidmi začali zkoušet pár songů, ale ukázalo se, že jsou v přístupu k hraní rozdílní. Proto se tato sestava rozpadla. Nové seskupení se začalo formovat o měsíc později (květen 2009) po domluvě s Pepou (bass) a Honzou (kytara). V zápětí se přidal klávesák Kuba a po chvíli ho následuje Michal (sólo kytara). Nad touto sestavou se následně rozzářilo slunce v podobě zpěvačky Johanky. A jako vykřičník se v říjnu přidal saxofonista Honzík. Dokončili prvních sedm skladeb a nahráli promo ve studiu TdB records. V lednu 2010 začínají rozjíždět koncerty a těší se na všechny veselé a pohodové lidi.

Zakladatel kapely - Jiří, působí od prvního okamžiku dojmem člověka, který ví co chce, jde si za tím a rozhodně nebere lidi kolem sebe jako náhodné kolemjdoucí.

 

Před vstupem do nového roku řada z nás přemýšlí, kromě jiného, o svém dalším sebevzdělávání. Co si myslíš o vzdělávání hudebníků?

 

Jiří: Určitě se to může hodit - dál se může člověk rozvíjet. Velice dobrá je improvizační zkušenost. Není třeba se držet šablon, které člověka mohou svazovat.

 

Jakou muziku, a které kapely posloucháš?

 

Jiří: Nejvíce mne ovlivnilo Rude boys SKA, Rocksteady, Earl reggae. Tahle hudba má kořeny v subkultuře "Rude Boys"- rebelové z Jamajky. Je to hudba, která pochází z Jamajky a v polovině šedesátých let se rozvinula silně v Británii. Později ovlivnila zbytek světa. Bohužel je dnes mnoho takových ska kapel a lidí, kteří berou ska jen jako bezduché vyskákání se. Pro mě ska musí mít spojitost s kořeny - tak to začalo. A v tradici budu pokračovat. Zasvěcení ví.

 

Představ nám prosím SKA tak, jak ho vnímáš Ty?

 

Jiří: SKA je pro mne oslava radosti. Hudba o prožívání dobrých možností života. Ale taky upozornění na problémy... Autentické SKA se nenechá manipulovat systémem. Je to určitá revolta subkultury.

 

Byl nějaký důležitý impuls, díky kterému jsi dnes tady ve studiu a nahráváš svou hudbu v dnešní podobě?

 

Jiří: Vždy jsem měl ohledně stylu hudby velice jasno. Vloni jsem se rozhodl, věnovat muzice více času a své energie. Tvořit hudbu. Tomuto rozhodnutí napomohl festival Mighty Sound. Inspiroval mne a ujasnil jsem si představu o tom, kudy a kam se chci dále ubírat. A rád bych podotknul,že si velice vážím přátel z kapely a jejich nasazení! Jsem vděčný za takové lidi! Velice mne překvapili tím, jak se rozvinuli, jak spolupracují... Jsou opravdu skvělí! Skvělí lidé!

 

Jak vznikla kapela Snadné pohyby?

 

Jiří: Vypsal jsem inzerát přes internet a vzkázal přes známé hudebníky, že dávám dohromady kapelu. A lidi se začali objevovat. Bylo to v polovině května 2009.

 

Jaké byly začátky tvého hudebního života? Kdy to bylo?

 

Jiří: Bylo to mezi mými čtrnácti až patnácti lety. Vnímám tu dobu jako cvičnou éru. Působil jsem v alternativních a rockových kapelách, hráli jsme alternativní rock. Nic významného. Přes bicí jsem samouk. Odposlouchával jsem různé hudebníky světové scény.

 

Které muzikanty?

 

Jiří: Především Stinga a různé karibské i britské bubeníky.

 

O čem jsou texty, které píšeš? Snažíš se na něco upozornit?

 

Jiří: Jsou o pozitivních možnostech každého člověka. O nadhledu nad starostmi běžného života a o dobré zábavě. Každé slovo v textech je promyšlené a poukazuje na potenciál, který může každý jedinec nějak využít. Neřeším politiku ani filozofování. Pouze zkušenosti života.

 

Takže jsi optimista?

 

Jiří: Jo převážně.

 

Vaše nejbližší koncerty se uskuteční kdy? Kde vás mohou fanoušci vidět a slyšet?

 

Jiří: Hrajeme 8.1.2010 na Tančírně v Ostravě. Půjde o první koncert Snadných pohybů. Na ten se připravujeme a dříve nevystoupíme. Pak zahrajeme 29.1. 2010 s pražskou SKA kapelou The Chancers v Clubu Marley jako předkapela. Následovat bude Havířov a pak club Chlív v Ostravě-Porubě. 

 

Co je vaší motivací k dnešnímu nahrávání? Jaké máte s nahrávkami plány?

 

Jiří: Chceme se našimi nahrávkami prezentovat, například na Bandzone. Prostě pro radost.

 

O kolik skladeb jde?

 

Jiří: Pro nahrávání jsme připravili čtyři skladby - Noční Ostrava, Cesta na jih, Přítel a Kudy a Kam. Vše je ve ska a rocksteady stylu. Zatím máme hotových osm skladeb s kterými vystoupíme na uvedených koncertech.

 

Dobrá nálada vládne i na zkouškách. Jak se dostali do kapely Snadné pohyby její další členové?

 

Pepa: Byla to láska na první pohled. (smích) S Jirkou jsme rozjížděli hudební projekt, ale nakonec vzniklo to, co vzniklo, totiž SKA. Přišel jsem - takhle v květnu 2009 - na zkoušku kapely v klubu Marley a netušil, že jde o osudový okamžik. Jiří si mne vybral jako baskytaristu. Hraju i v punk-rockové kapele. SKA mne však vždy lákalo. Chtěl jsem to zkusit, i když jsem měl obavu, jestli zvládnu styl SKA basy. Od té chvíle se účastním zkoušek a nahrávání už jako člen kapely Snadné pohyby.

 

Michal: Jak jsem se já ocitl v kapele? Náhodou jsem šel kolem. (smích)

 

Vy se smějete, jenže to je pravda. Náhodou jsem šel kolem ... na zkoušku. Zajamoval jsem si a dostal nabídku. Pak jsem na čtyři měsíce odjel a kapela se mezitím utříbila.Takže můj návrat už byl do hotové kapely. Sólo kytara se dodělávala týden před nahráváním ve studiu TdB. Poprvé jsem si tam uvědomil, jaký má to naše hraní vlastně zvuk. Jsem nadšený jakou to má sílu... Studio mi ukázalo, jaký máme potenciál do budoucna.

 

Kuba: Já jsem se dostal na první zkoušku kapely také velice zajímavým způsobem. Pomáhal jsem Honzovi - kytaristovi s nesením kláves.

 

Počkej Kubo, tomu nějak nerozumím. (?)  smích autora a všech ve zkušebně

 

Pepa s Honzou: Přišel k tomu, jako slepý k houslím.

 

 Kuba: Nejprve jsem jen poslouchal.

 

Pak jsem trochu zklapnul. A... zapadnul jsem je do zkušebny.

 

Aha, asi klávesy, viď?  smích všech pokračuje a zřejmě hned tak neskončí

 

Kuba: .. a po zkoušce jsem dostal možnost, se zase příště zapojit.

 

Honza II.( saxofonista): Jednou jsem potkal opilého Pepu. (Bylo to v Brně, kde oba studujeme architekturu - pozn. aut.)

 

Pět minut se mi snažil říct, co chce. Ať prý hraju s nimi SKA. A to SKA v tradičním duchu 69.

 

pozn. aut. - Začínám tuhle přesvědčivou partičku "podezírat", že si historky po večerech nacvičují s Jaroslavem Šimkem nebo Cimrmanem.

 

Honza: Nevěřil jsem mu. Později jsem../ dva dny nato .) /  ..slyšel.. / až vystřízlivěl /  ..dal mi do uší mp3-ku..  / to je rozhovor /

 

..skladby Kudy a Kam..

 

Řekl jsem: Jo! Příjdu se podívat.

 

Honza: Bavili jsme se i o pozounistovi. Ale kámoš pozounista časově nestíhal.

 

Snadné pohyby hledají do kapely pozounistu, tak jako hledali zpěvačku. Ale už zpěvačku mají a hezkou. Jak a kdy jsi přišla do skupiny ty, Johanko?

 

Johanka: Přišla jsem v červenci. (2009)

 

Kluci: Hledali jsme spíše zpěváka.

 

Ženská dělá v kapele bordel.

 

Začne s někým z kapely chodit, pak se rozejdou a je průser.A tak doufáme,že se tomu vyhneme a že to bude v pohodě.

 

Johanka: Přivedl mě Honza - kytarista. Líbila se mi hudba a tak jsem zůstala. Začátky byly těžké. Chtěla jsem to i vzdát. Bála jsem se, že mi styl nesedí. Teď už mám jistotu, že jsem na správném místě. Nahrávání rozhodlo.

 

Přání všech, kterým na někom záleží a o něco usilují?

 

 

Hlavně mít dobrý pocit, a aby to klapalo...

 

Složení kapely:

Jiří - bicí,doprovodný zpěv, hudba, texty

Honza - doprovodná kytara

Michal - solo kytara

Kuba - klávesy

Pepa - basová kytara

Honza - saxofon

Johanka - zpěv

 

Autor: Mankmaria de BaldeR

 

WEB:

http://bandzone.cz/snadnepohyby

VIDEO:

 

Fotografie

SNADNÉ POHYBY 7 SNADNÉ POHYBY 2 SNADNÉ POHYBY 3 SNADNÉ POHYBY 4 SNADNÉ POHYBY 5 SNADNÉ POHYBY 6 SNADNÉ POHYBY 1
HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované