Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

AŽ SE BUDEM KOLÍBAT CESTOU DOMŮ S ACOUSTIC IRISH

           Kapela Acoustic Irish se zformovala na konci roku 2008, z právě rozpuštěné ostravské party Celtic Cross. Frontman kapely, ostřílený muzikant Dave Vysloužil, si splnil svůj sen a vrátil se k původnímu soundu bez elektrických nástrojů. Po jeho boku sedí za perkusemi charismatický  Jakub Tendler a flétny ovládá s bravurností a citem Petra Olajcová. Jejich první počin, pod produkcí Thomase de Balder, byl nahrán živě, což je v dnešní přetechnizované době výjimečná událost. Nese název "Až se budem kolíbat", najdete na něm deset akustických skladeb, nasáklých snad všemi nejen evropskými příchutěmi. Barvy obalu Cd dávají najevo jakou barevnost najdete v jeho obsahu.

 

         První píseň nese název "Hospoda". Těžko si nevzpomenout na začátky Čechomoru  v době, kdy ještě nepodlehli veřejné objednávce. Krásná moravská píseň otevírá desku s upřímnou lehkostí, výborný vokál Lubomíra Vaňka z kapely ICQ vše podtrhuje tlustou čarou.

 

          Modré Irské nebe připomíná skladba "Blue Irish". Překrásně proaranžované flétny Petry, jsou balzámem pro uši. Nohy se jaksi samy dávají do tance, začíná mně tady na stole chybět Whisky. Kapela si lehce pohrává s Irskými motivy s country podkladem kytary.

 

         Mezi prsty přesívá pouštní písek, jeho temný pohled míří za obzor který taví neúprosně pálící slunce. Tak nějak vypadají obrazy, které vyvolává "Inspirace v D". Krásné zvuky Bodhranu (irský buben) připomínají všechna možná divoká zvířata. Song má silnou atmosféru, v jeho závěru až hypnotickou.

 

        "Vítej Léto", nebojte neblouzním, vím, že je venku mínus deset, ale probuzení v tónech této skladby bych si rád dopřál. Skladbou s tímto názvem proplouvá bezpražcová baskytara dalšího hosta Jana Džina Pánka. Perfektní až pohádkový text, z dílny Dave Vysloužila potvrzuje, proč před lety slavil úspěchy na folkových soutěžích. Píseň pro každé dobré ráno.

 

          Po létu obvykle přichází vánoce, tedy podle řazení skladeb. Další kousek "Christmas In Dublin", nádherně pohádkově navazuje na skladbu předchozí. Vše ale rozburácí divoká rytmika Jakubova Bodhránu. Moc krásně zpracované téma, opět se vzdušnou lehkostí.

 

         Píseň "Zubatá Copatá", mě opět vyvolává chuť na alkohol. Tentokráte slintám po zrzavém pivečku protože, "se zubatou na pivo, to je teda věc"... krásný to zpěvný refrén pro všechny kravaťáky.

 

         Houpu se opět v africké krajině a poslouchám irskou melodii dávnou, perkuse v songu "Barefoot In The Grass", vás určitě taky přenesou daleko odsud. Je až neuvěřitelné, jak ve třech lidech může být kapela plná barev.

 

         "Atomic Children" pobíhají kolem roztančené Irské kapely, bodhran střídají klasické lžíce z jídelny, flétna opět pohladí a rozezpívá každou smutnou duši a kytara si to mašíruje v akordickém chvatu. Pro milovníky Irish music bude tohle určitě lékem na špatnou náladu.

 

          A konečně je to tady, "Dáme si do nosu", kdo by to taky vydržel poslouchat tyhle návody na alkoholismus. Kapela by měla dávat k CD chromovanou placačku, s nějakou čtyřicetiprocentní dobrotou, byl by to výborný marketingový tah, protože," je lepší než dělat dobrý skutky, mít chlastu plný pupky". Tahle píseň skvěle sedí na dnešní politiky, ale to svinstvo sem tahat nebudu, protože zazněly právě tóny whistle (irská flétnička malých rozměrů a plná krásných tónů), tedy alespoň v rukou Petry Olajcové. Závěrečná skladba, "An Feochan",  je totiž sólem právě na tento tradiční irský nástroj. Zelené kopce nespoutané irské krajiny, uvidíte okamžitě po přivření očních víček.

 

         Celý dnešní recenzový večírek, bych uzavřel rád v několika moudrých větách. Tohle živě nahrané album je návodem pro všechny co spoléhají na techniku a ne na své umění. Nový zvuk není závislý jen na použití elektrických udělátek, ale způsobem používání akustických nástrojů. Když si člověk uvědomí, že takto dokáží Acoustic Irish zahrát i v obýváku bez ozvučení, tak je to nádhera sama. Kapela tohohle formátu je pohlazením pro lidské ucho, skvěle jim to šlape a nezbývá než popřát spoustu krásných chvil v její společnosti i vám milí čtenáři.

 

Titul: Až se budem kolíbat ...

Umělec: Acoustic Irish

Vydalo: TdB Records 2010

 

Autor: EDIE

 

Fotografie

Booklet ACOUSTIC IRISH - až se budem kolíbat ... Acoustic Irish_1 (Foto - Jan Džin Pánek) Acoustic Irish_2 (Foto - Jan Džin Pánek) Acoustic Irish_4 (Foto - Jan Džin Pánek)

Komentáře

K tomuto dokumentu prozatím nebyl přidán žádný komentář.

Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované