Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

PARKINSON A JEJICH THE GOLDEN HITS

 

 

Ed Sullivan uvedl ve své show na světový trh nový band s názvem, "Parkinson". Tahle kapela z Frýdku Místku ke svému x-tému výročí vydala album těch největších hitů své historie pod názvem, "The Golden Hits". Netradiční přístup k lidové hospodské muzice, do které vkládá zpěvák Milan Cyrus s nadhledem politické, sociální, drogové a možná i své osobní problémy. Písně dostaly rockový kabát kytary Vency Makového s příměsí ska či punku. Rytmiku drží v rukou baskytarista Filip Pagáč a za bubny sedí Ondřej Paseka. Muzika je to opravdu veselá a určitě hodně zpěvná, neboť vzniká za doprovodu Milanovy tahací harmoniky. CD se honosí zlatou barvou, titulní strana je plná upravených tváří, ve stylu slovy nepopsatelném. Zlato míří do mechaniky počítače a jde se na první track.

 

 

 

Zazněly fanfáry dechové sekce a je to tady , "Wellcome to Ed Sullivan Show...", hollywoodská scéna se otvírá, sám Ed uvádí tohle album, je tady Parkinson a první song "Stár". Výsměch všem zazobaným hvězdám světového showbusinesu. Povedené vkročení do bilančního alba.

 

"Řiťomil", pod tímto názvem se ukrývá jeden z největších hitů kapely. Řiťolezectví, je oblíbený sport mnoha lidí, kapela jej v rytmu ska rozebrala v dokonalém textu. Harmonika si tohle veselé zoufalství prozpěvuje v dokonalé melodii. Refrén má opravdu tah, houpu se v křesle a zvesela podupávám. Další z lidských úchylek, jak jinak než zvesela, propírá song "Metrosexuál". Tohle kapela umí, texty jsou opravdu o průserech rychlé doby.

 

"Vlasy z hlavy padají a oči lezou z důlku, asi budu muset začít nosit, židovskou jarmulku|", to je kousek úvodu skladby, která se zabývá metlou českých mozkových buněk. Nese jasný název, "Zas ten chlast". Milan Cyrus je opravdu lidový umělec, tuhle píseň může kdekoli přednést sám pouze s harmonikou a rozezpívá celé okolí.

 

Punkový kousek "Smrt", je asi jeden z prvních, který kapela složila v této sestavě. Ispirace v punku českých kapel je velice znatelná. Setkání se smrtí, nemusí být vždy depresivní zážitek, pokud by takový příběh na sklonku života potkal i mě, nezlobil bych se.Drogový exsces pana Jezuse, v následujícím songu pojmenovaném právě jeho jménem, je položen do starověku, opět nadsázka se vším všudy.

 

A máme tu "Politiku", píseň zahraná pouze na harmoniku je právě případem, kdy frontman kapely ukáže své kořeny v celé šíři. Být politikem, zrudnu hanbou, být voličem zrudnu vztekem, song dokonale popisuje dnešní dění, "Nasrat na hrob žádné kvítí, takhle vám to vyslovím, politici neupřímní, do prdele běžte s tím ... ". Není co dodat.

 

"Na železo", se vydává nejeden sběrač s doma vyrobeným traktorem, za výdělkem jak jinak. Tento hit, doprovází jasně napsaný text, opět se zpěvným refrénem, stejně jako v písni následující "Mr. Rock ´n´ Roll. Parkinson je zkrátka mistr úsměvu."NE" je songem posledním, takový výkřik punkáče po ránu, za kterým se vynoří "Autro", počin na tomto CD poslední.

 

Závěr bude patřit asi nejvíce pohledu této party na hudbu jako takovou. Nepřemýšlejí v ní o novátorství, vycházejí z doby minulé, obzvláště pak z lidové tvorby. Kdo tohle uslyší, nebude se nudit, je to veselka od začátku do konce. Kapela se hudbou baví a to je dobře. Osobnost Milana Cyruse i na pódiu funguje tak nějak domácky, naposledy jsem něco takového cítil u Ivana Mládka. Je to prostě nenásilná pohodička, plná českých motivů a humoru.

 

Titul: The Golden Hits
Umělec: Parkinson
Vydalo: TdB records 2010

autor: EDIE

 

 

 

 

Fotografie

PARKINSON - ED SULLIVAN SHOW PARKINSON - THE GOLDEN HITS - OBAL CD

Komentáře

K tomuto dokumentu prozatím nebyl přidán žádný komentář.

Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované