Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

SUNNYFLOWER - JSOU NA SVĚTĚ KVĚTINY, KTERÉ BY NEMĚLY UVADNOUT

       Na vrátnici, v krutých mrazech letošního ledna, čekala před studiem TdB deska v tmavém hávu s podmanivým názvem ," Grey is a compromise". Přiznám se, že na tento počin jsem čekal velmi dlouho, vždyť pánům práce na tomto CD trvaly celé roky. Hledali ten správný zvuk jako alchymisté, připomínajíc chemiky prohlíželi detaily pod mikroskopem, hledali sami sebe. Našli to nejnádhernější a nejvzácnější, před čím se člověk jako já klaní k zemi. Hudba nemusí být jen způsob vydělávání peněz za každou cenu, stává se v rukou Sunyfloower živou hmotou plnou barev, kterou v Tescu nikdy nenajdete. Žijeme stále v té naší omezené zemi, plné slepých pánů, kteří vedou pobočky největších vydavatelství a mezi prsty jim jako zrnka písku unikají věci natolik nádherné, že těžko hledat slova k jejich popsání v celé šíři. Tahle deska má totiž jediný zásadní nedostatek, chybí na ní podpis nadnárodního vydavatele, ale kdo by jím měl být?

 

        Úvodní skladba,"Number five", se line z reproduktorů v rytmu akustických kytar. Jen zhluboka dýchat a vnímat aranže, které jsou nenásilně vkládány do jejich rytmu. Hammondky vás vezou po zemi v down tempu.

 

         Druhý song ,"Night is only your", mě nutí psát úvod tohoto recenzního pokusu. Filip Čenžák je natolik vyspělý zpěvák, až jsem dostal pocit, že v přehrávači neleží CD české provenience. Smyčce, které vás pomalu vedou k vrcholu, který je natolik daleko, že mám vidinu nekonečného prostoru před sebou.

 

          Následná "Diary", je baladou s tak krásnou refrénovou melodií, která ji opravdu dělá hitem na světové úrovni. Žádné klišé, primitivismus atp ...

 

         Nepřestávám žasnout ani u další skladby s názvem, "Our lifes are safety". Vypadá to, že jsem podplacený? Ne! Jsem pouze překvapený, pánové ze Sunnyflower zašli tam, kde se málokdo v životě podívá. Malují obrazy pomocí not a není to žádný garážový underground. Stejně jako v následující skladbě "It was yesterday". Použili natolik propracované vokály, až se mně před očima spouštějí filmové obrázky.

 

         Sampl startuje harmonickou podívanou "Manly song", hypnotická nálada tohoto songu se dá přirovnat k elektro-počinům party N.I.N., ale s barvami pozitivní energie. Nahrávka se kolem vznáší ve větru a přechází v singlu následujícímu "Grey is a compromise". Jestli na tomhle debutovém počinu někdo najde kompromis nebo dokonce šeď? Jedině ve slovech textu této skladby.

 

         Pohledem do falšování onoho světa se přesouvám k dalšímu titulu nahrávky "Fake other world". Příjemná indie-kytarovka, opět prosetá skvělým vokálem a samply s decentním zvukem.

 

         Jak mělo by to být? To bude vědět každý po poslechu ,"Intro for fade out". Za doprovodu piána vás kapela proveze příběhem. Stejně jako v "This night". Taky mám pocit, že nemůžu uniknout, podmanivě se zapisuje každá nota do paměti, vím že je jen malá naděje v posunu pohledu masy na hudbu. Jen těžko vystoupí lidé z rozjetého vlaku českého popu, začnou si všímat detailů a možností, které jsou schopny najít kapely jako je tato. Neomezovat se na ten dobře namletý unylý standard.

 

         "Somewhere is leak", už zazněly první tóny osobní zpovědi o víře v sebe. Stejně jako já asi nebudu věřit, co se dnes událo. Po dlouhé době jsem uslyšel, kam až se kapela může posunout, bez nějaké objednávky.

          "Prosím, vypněte rádia", zní prosba v jednotném čísle úvodu poslední z dvanácti skladeb alba "I Hear your voice, but that is all". Tato deska je totiž lékem na šeď ve vašem přehrávači, pokud už vás omrzely výplody pop-artu.

 

          Doufám, že mnoho z vás uslyší hlas zpěváka a multiinstrumentalisty Filipa Čenžáka,  kouzlení kytary Michala Georgejeva, pulsů baskytary Roberta Foldyny a bicích či perkusí Tomáše Gangely. Kapela od svého vzniku ušla řádný kus cesty a podařilo se jim zaznamenat všechny kroky do této nahrávky. Přirovnat pocity z poslechu je těžké, skladby postupně rostou před očima, bez zbytečného tlačení na nástroje, ale na rozvinutí melodie. Pro ty co rádi srovnávají mám slova jako, "malují krásně jako Radiohead, zpívají jako Beck, U2 či The Frames". Ale určitě tam není cítit jakýkoli záměr být jako někdo z nich. Naposledy jsem tohle pojetí muziky u nás slyšel v uskupení Apatheia, kterou beru ve velkých dávkách dodnes. Úplným závěrem bych chtěl poděkovat Sunnyflower za dnešní večer plný barev a popřál jim hodně štěstí, obzvláště v zahraničí, kde je podle mě jejich pravé místo. I když věřím, že ani u nás tuhle novou květinu nenecháme uvadnout na periferii zájmu .

 

 

Total Time: 53:56
Titul: Grey Is A Compromise
Umělec: Sunnyflower

Autor: EDIE

Web: www.sunnyflower.cz

 

 

 

Fotografie

SUNNYFLOWER 5 SUNNYFLOWER 2 SUNNYFLOWER 3 SUNNYFLOWER 4

Komentáře

Přidat nový komentář

Vložil: JoeKam, 23.1.2010 v 11:57
Titulek: Koncert
Nemůžu jinak,než souhlasit s autorem článku.
Za poslední dva roky co o téhle partičce vím, jsem byl na pěti koncertech, a ten poslední, na kterém se CD křtilo ( 13.11.2009 )byl pro mne průvanem, který za sebou smet všechny loňské události ostravské hudební scény.
Hoši díky a držím palce Josef
Vložil: robert foldyna, 24.1.2010 v 0:44 Homepage: www.sunnyflower.cz
Titulek: RE: sf
....tak to je v pořádku....,a děkujeme....


Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované