Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

POSLEDNÍ KOVBOJ PŘICHÁZÍ DO OSTRAVY

     Rovnýma nohama skočili chlapi ze Staré pekárny v Brně na natáčení Ostrava-Music-City 2010. Pevně zakořeněna v blues je čtyřčlenná kapela, která zkouší ve Fulneku. Často se ale vydává také jinými směry, například southern rock, hard rock nebo psychedelic. Možná, že doba květinové generace již dávno pominula, pro hudebníky Bluesquare však zůstává nevyčerpatelnou studnicí inspirace a synonymem syrového dřevního soundu.

 

   Kapela se formovala během podzimu roku 2007 do stabilního obsazení: Štěpán "Kovboj" Gruchala - kytara, zpěv, René "GOGO" Gockert - basa, Jiří "Zelí" Zelinka - bicí, Peťusek Hrubiš - saxofon. Za uplynulé dva roky tito muzikanti usilovně skládali a snažil se prověřit převážně původní repertoár po klubech a akcích regionálního charakteru, ale i daleko za hranicí regionu.


    Máte za sebou koncert v Brně ve Staré pekárně, jak se vám hrálo a jak jste byli spokojeni s ozvučením?

 

Štěpán: Stará Pekárna je jeden z malých splněných snů, protože alespoň co se blues týče, je to pojem sám o sobě. Je to malinkatý klubík, takže jsme se museli hlídat, co se hlasitosti týče, se zvukem problémy absolutně nebyly. To málo, co jsme zvučili, má pod palcem „zvukař na svém místě". Místním publikem jsme byli přijati více než vřele a atmosféra byla božská.

 


Hráli jste sami nebo vystupovalo více kapel?

 


Štěpán: Hráli jsme sami, Bluesquare.

 


Kolik přišlo do klubu návštěvníků?

 


Štěpán: Odhaduji kolem čtyřiceti lidí, ale pokud bych měl posuzovat podle jejich hlasitosti, asi by to číslo bylo mnohem vyšší.

 


Koncerty si domlouváte jakým způsobem?

 


Štěpán: Obvykle koncerty domlouvám já, bohužel bych určitě nikdy nebyl dobrým podomním obchodníkem, chybí mi na to dostatečná dávka vlezlosti. Za posledních několik měsíců však musím konstatovat, že jsou nám dveře kvalitních klubů čím dál častěji dokořán otevřeny.

 


Vybíráte si nebo berete každou nabídku?

 


Štěpán: Neradi bychom hráli stále častěji, ale kvalitněji. Také z organizačních důvodů to není reálné, Péťa například studuje v Praze, to znamená, že dojíždí na každý koncert. Jsme také přece jen pracující lidé. Po předchozí zkušenosti si tedy vybíráme místa, kde chceme hrát, podle toho, kde se nám hraje prostě fajn.

 


Jak poznamenává horší ekonomická situace návštěvnost v klubech?

 


Štěpán: Myslím si, že ekonomická krize má zanedbatelný vliv v porovnání s lidskou pohodlností, kulturní otupělostí a efekty spojenými s konzumem jako takovým. Samozřejmě nikdo neočekává, že by se blues stalo mainstreamem a návštěvnostním trhákem - naštěstí.

 


Nahráváte novou desku, kolik bude mít songů?

 


Štěpán: Než dojde na desku, rádi bychom, aby uplynul alespoň další rok. Věci jsou to nové a podle mne se musí pořádně usadit. Chceme mít přesnou představu o tom, co a jak budeme hrát. Zatím máme jen rámcovou představu.

 


Jaké jsou nové písně?

 


Štěpán: Všechny dobré.

 


Kdo napsal texty?

 

Štěpán: Autorem textů jsem já.

 


Hudbu skládá kdo a jakým způsobem?

 


Štěpán: Obvykle přicházím na zkoušku s rifem a představou a zbytek se dořeší pocitově. Tak, aby myšlenka fungovala jako celek. Občas přijde s nápadem taky Gogo, třeba píseň „Ani mlčet nemám s kým" vznikla na jeho hudební námět.

 


Jak tedy vznikají nové songy?

 


Štěpán: Na tuto otázku již léta hledám odpověď. Bohužel otázka tvůrčí invence stále koresponduje se zákonitostmi teorie chaosu. Někdy máš pocit, že tam v hlavě nebo kde, nic není. Tahle fáze trvá od několika dnů po několik měsíců. Největší noční můrou je vize, že jednou se z téhle fáze už nedostanu. Pak následuje období, kdy mám pocit, že tam někde v zadu něco klepe na dveře. Moment, kdy to všechno vypluje na povrch, se omezuje jen na nevyzpytatelný okamžik, většinou je během pár minut po všem.

 

 

Komu jsou skladby určeny, máte cílovou skupinu, kterou se snažíte oslovit?

 

 

Štěpán: Snažíme se dělat věci instrumentálně zajímavě, ale zároveň stravitelně, tak aby se hlavní myšlenka nerozmělnila v samoúčelných improvizacích. Texty bývají dosti symbolické, provokující individuální myšlení posluchače, nebo se o to alespoň snažíme.

 

 

Plánujete vývoj kapely a směr, kterým se ubírá?

 

 

Štěpán: Chceme stále to, co jsme vždy chtěli. Hrát hudbu, která nás baví, za kterou si stojíme. Stojíme o to, hrát v kvalitních klubech, s kvalitním zvukem tak, abychom měli z hraní radost, protože o tom to je. Poslední roky jsme celkem opomíjeli festivaly, minimálně na ty stylově blízké bychom se v blízké budoucnosti rádi zaměřili.

 

 

Čemu se věnujete profesně?

 

 

Štěpán: Zelí podniká v lese, jeho „otroky" jsme se dříve či později příležitostně rádi stali všichni. Gogo je traktorista s maturitou a momentálně se živí jako skladník. Peťusek studuje sinologii na Karlovce, paralelně je lektorem angličtiny. Já jsem učitelem biologie na gymnáziu.

 

 

Vaše nejbližší koncerty budou kdy a kde?

 

 

Štěpán: 5.2. - Hudební Bazar 20:30 hodin, pak 17.2. - Templ - Dvojkoncert s kapelou Bandaband.

 

 

autor: MankMaria de Balder

 

www.bandzone.cz/bluesquare

 

Fotografie

BLUESQUARE 0 BLUESQUARE 1 BLUESQUARE 2 BLUESQUARE 3 BLUESQUARE 4

Komentáře

Přidat nový komentář

Vložil: Michal Gruchala-fotograf, 4.2.2010 v 19:26 Homepage: www.mgnaturephoto.com
Titulek: Bluesquare nemá chybu!!!
Měl jsem možnost vidět tuto skvělou partičku několikrát naživo a mohu ji doporučit jako jednu z mála opravdu kvalitních kapel. Také jsem měl možnost vytvořit několik sérií fotografií z koncertů a je to opravdový zážitek. Významný podíl na úspěchu této kapelky mají i vintage aparáty a nástroje, sound je jedinečný a ve spojení se show na pódiu se nedivím, že je tato kapela v kurzu...
Kapele nezbývá než popřát neomezené vzrůstající tendence a fanouškům mnoho vydařených koncertů...


Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované