Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

THE TAPES - OBJEV ČESKÉ KYTAROVÉ SCÉNY

Ostravský objev letošního roku THE TAPES, je čtyřčlená kapela pohybující se na pomezí britsko-americké kytarové scény. Frontman kapely je charismatický týpek s kytarou MATES, který svým hlasovým projevem připomíná spoustu slavných světových jmen. První singl pod produkcí Thomase de Balder vychází letos u TdB records. Kapela má našlápnuto a plně se věnuje skládání věcí na debutový počin, který na sebe nenechá dlouho čekat. Odehraje letos koncerty po boku opravdových veličin české kytarové scény.

 

BIO DLE KAPELY:

 

Lední medvědice Marta nalezla začátkem devadesátých let na pobřeží Špicberských ostrovů opuštěného chlapce a ujala se ho jako svého mláděte. Hoch byl naštěstí brzy objeven pobřežní hlídkou a od té doby vyrůstal v lidské společnosti. Paní Vašíčková z tamního města Pyramiden si ho vzala za vlastního syna. Dala mu jméno Matěj, nechala ho vyučit různým řemeslům a hře na hudební nástroje. Když mu bylo deset let, přestěhovali se spolu do Ostravy, což je severomoravské město České republiky, nacházející se v Evropě. Tam našel Matěj kamaráda Adama, se kterým dále rozšiřoval své hudební obzory. V patnácti letech začal nalezenec psát písně a dohodli se s Adamem, že založí kapelu. Adamův kamarád Kuře, jenž se učil hrát na bicí, byl s láskou přijat mezi ně. Chyběl však poslední článek - baskytarista. Hoši si podali inzerát na internetu a hle - Pindys* byl na světě! Skupina začala fungovat na podzim roku 2009.

 


Kdo stojí za vaší muzikou a co Vás nejvíce ovlivnilo?

 

Štěpán : Texty všechny napsal Matěj, který má velmi osobitý styl a všem se to moc líbí. Co se týče žánru Mates nemá rád škatulkování do stylů, říká, že skládá, co mu poroučí srdce. Ale jsou to kecy... přesto je to takový pop rock či alternativní rock, něco jako Nirvana, Foo Fighters, R. E. M. a podobné věci.

 

Používáte i jiné nástroje či hosty?

 

Mat: Rádi si hrajeme s hudbou, používáme hodně nástrojů, například ukulele, saxofon, na koncertech vše uvidíte.

 

Co koncerty, kde vás uvidíme na živo?

 

Adam O. : Koncerty už máme na příští rok domluveny, zatím čtyři nebo pět. 3. května 2010 máme koncert na Y4Y v Rock'n'roll Klubu Garáž, v březnu v kopřivnici s AIRFARE, v dubnu pak koncert v Hrabové, a 4. září v Pustějově na dni obce. Určitě se přesnější informace. Ale všechno se ještě může změnit více dozvíte na bandzone

 

Kde se scházíte, jak často a jak dlouho zkoušíte a na kolik měsíčně to vyjde?

 


Adam V. :Máme takovou alternativní zkušebnu u Kuřete v pokoji, kde se scházíme dvakrát až třikrát do týdne a zkoušíme asi dvě hodiny, ale klidně i déle. Prostě dokud nás nezačnou bolet hlavy. Rodiče od Kuřete z toho příliš velkou radost nemají. Když nepočítáme výdaje za elektřinu, tak to měsíčně vyjde na 0 korun. (smích)


Štěpán : Rádi bychom, aby nás kapely kontaktovaly v případě zajmu o společný koncert. Nebráníme se třeba ani tomu, kdyby se ozvali R.E.M. že nám chtějí dělat předkapelu.

 

Ikona dobré muziky - co se ti vybaví pod tímto označením?

 

Adam V. : Pro mě jsou ikonou dobré muziky veškeré kapely, které tvoří něco nového, jsou to dobří muzikanti a svou tvorbou jsou vlastně „vynikající". Dělají to, co je baví, co mají rádi...

 

Štěpán: Pro mě jsou ikonou dobré muziky muzikanti, kteří dělají hudbu pro zábavu a pro radost, ne pro peníze. Muzikanti, kteří na koncertech dokáží udělat pořádnou show a nestojí jenom jako stromy na místě.

 

Adam O.- Ikona dobré muziky, to pro mě znamená muzika, která mi dobře ladí v uších. Muzika, na kterou si můžu jit „zapařit" a měla by mě bavit. Hudba se hlavně nesmí dělat pro peníze, ale měla by toho člověka hlavně bavit.

 

A kde je teď Marta? Má se dobře? Jste v kontaktu?

 

Štěpán: Marta již není mezi námi, doplatila na globální oteplování. Všichni jsme si poplakali. Byla to dobrá matka.

 

Jak se vám žije v Ostravě?Adam: Ostrava je úžasné město a jsem opravdu rád, že jsem rodákem z tohoto města. Akorát je škoda, že je tu tolik nepříjemných věci jako například špinavý vzduch a lidé, kteří rádi nakupují :-D. Ale jinak velmi dobrá hudební scéna a taky hodně nahrávacích studií a projektů, které pracují s mladými (Ostrava Music City, Y4Y apod.).

 

Mat: Je to tady moc pěkné, ale mrzí nás velké znečištění ovzduší

 

A co se s tím dá dělat?

 

Mat: Sami občané toho moc nezmohou, ale jsou zde maličkosti, často dost efektivní. Například se mi moc zamlouvá bezmasé pondělí, které bylo navrženo Paulem McCartneym, jelikož zpracováním masa se tvoří hodně emisí. Dále využívat hromadnou dopravu. Nekouřit... Všechno z toho dělám, nejsem pokrytec.

 

SESTAVA:


MaT - elektrická a akustická kytara, ukulele, zpěv
Adam - elektrická a akustická kytara, saxofon, zpěv
Adam  (Pindys) - basová kytara
Štěpán (Kuře) - bicí

 

Autor:

MankMaria de Balder

 

www.bandzone.cz/thetapes

 

 

Fotografie

THE TAPES  1 THE TAPES  2 THE TAPES 4 THE TAPES  3 THE TAPES  5 THE TAPES 6

Komentáře

K tomuto dokumentu prozatím nebyl přidán žádný komentář.

Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované