Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

EUTHANASIA

BIOGRAFIE:

 

1994
Květen - založení kapely (Robert „Siki" Kyselica - zpěv, baskytara; Marek Lankočí - klávesy; Petr Šumpich - kytara, Radim „Hagi" Ryška - kytara; Vlastík Zapetal - bicí). Na podzim natáčí Euthanasia první čtyřskladbové demo nazvané jednoduše „Demo 94", jenž se nese ještě v duchu pohodového rocku.

 

1995
Velké obměny v sestavě a směřování k novým hudebním vodám...nové tváře: Ondřej „Pobor" Vavříček - kytara; Jiří „Ozzy" Fabík - kytara; Jan Jaglarz - bicí.


1996
V srpnu je natočeno druhé demo „V chrámu bezbolestných", obsahující již skladby v novodobém duchu Euthanasie. Doom metal se spoustou nálad a změn, oceněný i kritikou.


1997
Leden - agilní sestava se zavírá opět do česko těšínského studia Fors (obě předchozí dema) a výsledkem je třetí demo nahrávka s titulem „Nazí a mrtví". Na čtyř skladbovém počinu se představila i zpěvačka Markéta Hájková, jejíž anabáze u kapely však netrvala příliš dlouho. Ostatně, tak jako u následujících „andělských" hlasů... Kapela se poprvé objevuje na letních festivalech.

 

1998
Skupina předělává texty některých starých skladeb do angličtiny, což byla nutnost pro vydání regulérní desky u kteréhokoliv vydavatele. Námluvy s Leviathan records jsou úspěšné. Euthanasia se prezentuje na kompilaci tohoto labelu skladbou „One Last Wish", která se stala předzvěstí debutového alba. V prosinci se kapela nastěhovala na celý měsíc do studia Fors, kde první deska doznala své podoby...


1999
Na jaře vychází očekávaný debut „Thoughts On Living", který už je kompletně nazpívaný v jazyce anglickém. Na albu hostuje zpěvačka (později playmate časopisu Playboy) Markéta Jánská. Ozzyho u kytary střídá František Zemčík. Ženský zpěv na nějakou dobu obhospodařuje svým hlasem Jana Szymczysková. Euthanasia se díky tomuto dílku dostává do širšího podvědomí naší UG scény.


2000
Začátkem roku vítá kapela mezi sebou novou klávesistku Vendulu Bajtkovou a po předchozích peripetiích s ženským vokálem sází Euthanasia na mužské sborové zpěvy. Úspěch na nymburské „soutěži" vyzdvihuje ocenění skladby Ceremony Of Innocents, jakožto hitu celé soutěže. Rozchod s Leviathan records. V září natáčí skupina promo-CD „The Last Gate", kteréžto má sloužit coby důkaz o kvalitách kapely při hledání nového vydavatele...Euthanasia se stále častěji objevuje na známých festivalech.

 

2001
Kapelu opouští dlouholetý kytarista Pobor, jehož střídá strunodrtič Aleš Stuchlík. Kapela odehraje na svůj standard mnoho koncertů, na kterých si svým melodickým a ostře melancholickým metalem získává mnoho nových fans.

 

2002
Hned zkraje roku skupina natáčí druhé album Ceremony Of Innocents, na kterém se v kytarové dvojici s Alešem představuje opět Ozzy (nedlouho po desce však odchází a kapela funguje nějakou dobu jen s jednou kytarou). Euthanasia dostává lano od hudebního vydavatelství Crystal prod., za jehož přispění se pomalu drápe do vrchních pater českého UG. Album se stává, i přes nepovedený obal a průměrnější zvuk, jakýmsi ukazatelem hitově melodického, přitom však metalově znějícího směru v českém UG...

 

2003
Koncertní přestávka kapely trvá až do května. V podzimních měsících dochází k důležitým změnám u kytarových postů. Aleš je z kapely odepsaný a nová kytarová dvojka (Petr „Žabák" Trunečka a Petr „Pedy" Šmukař) dokazuje své kvality na novém singlu White Lies, jenž je podkladem pro první klip Euthanasie a zároveň předzvěstí třetího alba skupiny. To je ovšem ohlášeno až na jaro 2004...

 


2004
Únor - dotočen klip ke skladbě White Lies, jenž se mj. objeví ve formě bonusu na chystané třetí desce. Před letními festivaly skupina přibírá do svých řad houslistu Zdeňka Bergera, který se ihned podílí na přípravě na nové album....jehož realizace začíná koncem měsíce srpna. Listopad - edice alba Requiem: Songs for...CD nabízí originální fúzi metalu, hudební melancholie a folkloru - deset nových skladeb s agresivně tepající rytmikou - melodická souznění kytar a houslí - vokální rozmanitost doplněná o sborové zpěvy.


2005
Velice kladné recenze a ohlasy na třetí album Requiem: Songs for... těší zřejmě jen kapelu, méně už vydavatele. V březnu střídá Vendulu na postu kláves Lucie Tomanová. Na hudebním kanálu Óčko jsou během roku pouštěny klipy White Lies a Identity (ten se rovněž objevuje v Noci s Andělem). Televizní premiérou se pyšní i unikátní dokument Cesta ke světlu pokračuje...V létě končí vcelku plodná spolupráce s labelem Crystal Productions a podzim se nese ve znamení Requiem tour ve společnosti kapel Dissolving of Prodigy a Live Evil. V mezičase skupina se ctí reprezentuje český metal na Dnech české kultury v Drážďanech.


2006
Z tohoto sudého roku vyčnívá určitě druhá účast na Dnech české kultury, tentokrát ve Freiburgu...letní festivaly nás nijak nepřekvapily, úroveň solidní...Co stojí za vyzdvižení, to je „sedmý" člen kapely - manager Jan Novosad, kterého jsme poznali už dřív, ale od léta toho roku začal s námi spolupracovat a jeho přínos byl pro kapelu dominantní, což jsem poznal hlavně já osobně a jeho pozice v našem týmu znamená nové možnosti...
SESTAVA:


Sikki - vocal, bassguitar
Pedy - guitars
Honza - drums
Žabák - guitars

 

VIDEO:

 

 


OFICIÁLNÍ WEB KAPELY:

 

www.euthanasia-czech.com

 

 

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované