Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

POSTCOAL - MUZIKANTI, KTEŘÍ OŽIVUJÍ MRTVÝ JAZYK

PostCoal v aktuálním složení funguje od přelomu října a listopadu roku 2008. Vznikla ze členů bývalého pokusu o punkovou kapelu Budulínkův gruppen sex a punkrockového Auditoru, který hrál old-school punk ve stylu 77‘. Ve chvíli kdy bubeník Vlado z kapely Auditor zůstal sám, rozhodl se spojit síly s podobně strádajícími kytaristy Honzou a Davidem. Džemování v garáži doplnil baskytarista Marek Michalík a kapela byla kompletní, připravena pro tvorbu pevného repertoáru. Vůbec první písní, kterou kapela donedávna zahajovala své koncerty, byla When I Come. Později přišly trošku říznější a divočejší skladby, například Free, Killer, Suicider a první „oplodňovák" Sorrow. Při výběru názvu skupiny se hoši skutečně zapotili. Žádný nebyl podle jejich mínění dostatečně originální. Až v latině objevili vyhovující inspiraci. Ze spojením dvou latinských slov: Posthomia (v překladu obřízka) a Coalescentia (srůst, splynutí), které se po třech pivech členům kapely zapletly dohromady, vznikl pojem Postcoal.


Právě tato složenina mne vedla k první otázce na frontmana Vlada:


Proč právě PostCoal?


Spousta lidí, ovlivněna západními vlivy, se automaticky uchyluje k anglickému pojetí názvu, který vlastně v překladu znamená naprostý nesmysl, jakési „poštovní uhlí". I když v dnešní době se setkáme s lecčíms... Kluci z kapely se mnohdy náramně baví doslovným překladem.


O čem jsou vaše texty, kdo je píše a v jakém jazyce?


Textová stránka věci je poněkud zavádějící. David a Honza, tedy pějící křídlo kapely, by se nebránili zpívat v češtině, jenže kapela není v kontaktu s nikým, kdo je schopen skládat opravdu smysluplné a chytlavé, snadno zapamatovatelné české texty. Jedinou výjimku tvoří moje dávná spolupráce s českotěšínským undergroundovým básníkem Jakubem Kladníčkem, který pro mne napsal text „Tvář pekla". Tuto píseň jsme po sedmi letech od jejího vzniku oprášili, lehce vyšperkovali a hrajeme ji rádi. Zbytek textů je napsaný v angličtině, silně přizpůsobené němčináři Davidovi, co zná angličtinu akorát ze zahraničních televizních kanálů a časopisů.
Témata textů jsou různá, nejčastěji inklinují k „dark theme", tedy temným tématům. Záměrně se vyhýbáme textům s politickým podtextem, na to máme v Česku jiné odborníky.


O čem teda zpíváte?


Například píseň Killer se zaobírá osobností sériového vraha žen, který vraždí z nezdolné touhy po krvi a cizím utrpení. (Somebody) Feels Like Me upozorňuje na fakt, že útočit na bezbranného člověka je ubohé a nesmyslné. Určitě to nikdo z nás nemáme zapotřebí. Blue Light je takový soubor myšlenkových pochodů Davida. Free - obyčejná punkrocková pohodovka zase dokazuje, že i v dnešní uspěchané a náročné době jsme si pro sebe schopni vyčlenit chvíli, kterou si naplno užijeme. Suicider je lehce black-metalová skladba, stříknutá rockem a pojednává o nejrůznějších způsobech sebevraždy. A tak dál...


V loňském roce jste kromě koncertů s různými kapelami zvládli i nějaký festival? Který to byl?


Účastnili jsme se festivalu Dokořán v Karviné.Dostali sice ne zrovna fajn termín, sobotu těsně po poledni, ale přesto jsme své vystoupení zvládli na výbornou. Těch pár známých a partnerek, kteří se dostavili, bylo neméně nadšeno a spokojeno. My také.
V listopadu jsme měli důvod k pořádné oslavě prvního výročí vzniku PostCoal. Vlado ujal organizování akce, konala se v karvinském klubu Hard Cafe. Pozvání přijaly partičky Backfliping Dog (separátní hc/punk z Horní Bečvy), Kapriola (dívčí rock z Ostravy), Rozzuřené bačkúrky (punk, Karviná) a Rusty Fox (vycházející hard rockoví velikáni z Ostravy). Děkujeme touto cestou všem za jejich výkony a dobrou atmosféru, kterou nám pomohli na oslavě vytvořit.


Co plánujete v letošním roce?


Další a velké koncerty. Vybrali jste nás pro další ročník projektu Ostrava Music City (smích).
Naštěstí pro PostCoal. Duo de Balder odpovědělo na naši přihlášku kladně. Dali jste nám tím pádem ten nejlepší dárek k Vánocům. Těšíme se na svou nahrávku na kompilačním CD.


Prozradíš o sobě něco více, Vlado?


Je mi jednadvacet let, žiji v Českém Těšíně. Třetím rokem se živím profesí zubního technika. Vystudoval jsem Střední zdravotnickou školu v Ostravě, obor Zubní technik. K bicím, po kterých jsem odmalička toužil, jsem se dostal současně s nástupem do zaměstnání. Život v panelákovém bytě a ne zrovna ideální finanční situace mi dříve neumožňovaly hrát na bicí, proto jsem ve dvanácti letech začal hrát na kytaru, které se samozřejmě stále věnuji. Ale teprve teď v dospělosti si naplno užívám svůj dětský sen - být bubeníkem a tvořit vlastní hudbu. Mimo to skládám většinu textů k písním kapely.


Předešel jsi mne s odpovědí na další otázku. Kdo tě hudebně ovlivnil?


Ovlivnilo mne několik kapel. Jakýmsi mimořádnějším způsobem mne oslovily Mňága a Žďorp, GNU, Harleje (staré s Vláďou Šafránkem, tedy víc Kabát než Kabát samotný), přes zahraniční kapely zejména punkrockového ražení, jako např. The Adicts (Kid Dee), The Ramones (Marky Ramone), UK Subs, Placebo, This Devastated Fan, či finské Icon Clan, ovšem nepohrdne i starými dobrými klasikami z jiného soudku, jako jsou např. Iron Maiden (samozřejmě hlavně Nicko McBrain), Deep Purple apod.


Co bys řekl o dalších členech kapely?


Honza: Věk 22 let, rozený Karviňák, přičemž celý život strávil v Karviné a pravděpodobně tam i zůstane, protože se mu tam přes různé karvinské neduhy líbí. Po střední škole se 2 roky pokoušel studovat Vysokou školu Báňskou, ale nedostal se přes matematiku a tak přešel na Slezskou Univerzitu v Karviné. Takový věčný student, momentálně ve 2. ročníku. K hudbě se dostal už jako malý, kdy se učil na keyboard na Základní Umělecké Škole v Karviné, bohužel jej to příliš nebavilo, a tak toho po 6 letech nechal. Nastala dlouhá hudební pauza a až v 19 letech se chopil kytary, ke které se dostal tak trochu jako slepý k houslím. Vše začalo popudem jedné známé a pak už stačilo si jen vypůjčit starou, akustickou kytaru od nynějšího basáka PostCoalu Marka. Nyní svou hru na kytaru zdokonaluje v hudební škole v Martinově. Svou inspiraci nachází ve svých oblíbených alternativně metalových kapelách jako je Godsmack, Disturbed, či Breaking Benjamin, dále pak z ostřílených kytaristů jako je například Eric Clapton.


Marek: Věk 22 let, narozený v Havířově, nyní žíjící střídavě v Karviné a Ostravě. Po ukončení střední školy a vyzkoušení vysoké školy zjistil, že nejlepší bude si najít práci a bydlení v Ostravě a utéct od rodiny . Do kapely ho zatáhl kytarista honza a od té doby se hudba stala jeho koníčkem, bohužel na něho nemá dost času bud už kvůli vzdělávání nebo práci. Hudba kapel všech různých stylů ho ovlivnila natolik že je těžké o něm říct, že by měl vyhraněný styl hudby, který poslouchá.


David: Věk 20 let, pochází z Karviné. Inspiraci čerpá v kytarově náročnější hudbě, jako je například tvorba Iron Maiden a jiné, především metalové kapely. Po střední navštěvoval 1 rok Slezskou Univerzitu v Karviné, studium však ukončil. Mezi jeho koníčky patří hraní her na konzoli Xbox, především Guitar Hero. Mimo jiné se zajímá i o PC a celkově elektroniku, do které jde „vrtat". Mezi jeho koníčky patří především kytara, zpěv také vaření a kreslení.


Zajímavá hudební zkušenost z poslední doby?


Vlado: Festival Dokořán 2009. Přímo v Karviné (parku Boženy Němcové) proběhl třídenní multižánrový festival, který je otevřen všem. Velký přínos pro celou kapelu, na pořádné stage. Nejen v klubu. Výborná zkušenost.


Díky za představení kapely a hodně dalších výborných zkušeností a zážitků přeji.

 

 

Autor: Mankmaria de Balder

 

 

 

 

Fotografie

POSTCOAL 2 POSTCOAL 3 POSTCOAL 4

Komentáře

K tomuto dokumentu prozatím nebyl přidán žádný komentář.

Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované