Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

HOUBY – TY NEJKRÁSNĚJŠÍ ROSTOU NA VALAŠSKU

Muzikanti z kapely Houby žijí v okolí Valašského Meziříčí a Valachy v sobě nezapřou. Jednoho hřiba, který hraje na akustickou kytaru a zpívá, se mi podařilo vyzpovídat. Jmenuje se Bedřich Obecný a roste v Krhové.

 

 

Co se skrývá za názvem kapely Houby?

 

 

No na tom není nic moc zajímavého. Je to podle takové houby-houbičky, kterou jsme strkali Schidovi do djembe zároveň s mikrofonem, aby mu tam nějak držel a mohl tak být nějak nazvučen. Později jsme ale od tohoto vynálezu upustili nebo jsme houbu ztratili.Vyřešili jsme to mikrofonem s Kauflandu, který má takové péro a nějak tak ten mikrák ve vnitř drží. No, někdy sjede, ale Schido ho tam rychle strčí zpátky. Je to šikovný borec.

 

 

Působíte velmi vyrovnaným dojmem. Kde čerpáte duševní vyrovnanost? Nebo jen zdání klame?

 

 

 Tak to nevím, jestli to co ze mě leze je vyrovnanost. Spíše bych to nazval určitým druhem flegmatismu. Nehrabu se ve sračkách a skoro nic moc neřeším. Problém se vyřeší tak nějak sám a lámat přes koleno nic nebudu. Mám možná veliké štěstí na lidi kolem sebe a tak opravdu nemusím nic řešit.

 

 

Kteří hudebníci ovlivnili tvé hudební cítění a jak to mají?

 

 

Byli to hlavně písničkáři. Borci co si napíšou věc a zahrají. Jo to mám rád.

Kapely jsou taky dobré, ale musí mít svůj vlastní ksicht. Né že někdo řekne: „Tý vole ti jsou dobří, tak musíme hrát taky“. To už je si myslím blbě. Každý by měl hrát sám sebe, aby mu to lidé uvěřili.

 

 

Co tě inspiruje ke skládání, jak písně přichází na svět?

 

 

Tak to je různé,ale u mně je to hlavně zvuk. Zvuk, který navolím na efektu nebo zvuk jiné kytary. Každý má svoji barvu-náladu a ta mně dále vede. Jde to rychle.

Nejdřív  tedy vznikne hudba na kterou pak dosadím text, ale ten trvá déle.

 

 

Zhudebnili jste také básně, kdo je napsal a čím tě zaujaly?

 

 

To je tak. Když to zkrátím tak řeknu moc muziky a málo textů. Psát pořád o životě, ve kterém toho moc zajímavého nemám, prostě nejde. Popůjčoval jsem si po kámoších, nějaké básníky a zkoušel je napasovat do naší hudby. Bylo období kdy mně to hodně bavilo a vzešly z toho celkem dobré kusy. Nějakého oblíbence mezi básníky nemám, ale třeba William Blake se mi hodně zalíbil pro jeho provokativnost a sdělnost. Jeho Kaple ze zlata nebo Úsměv jsou parádní. Nebráním se ani domácí poezii. Máme zhudebněného Šrámka,Tomana, Zajíce.

 

 

K jakému stylu bys přiřadil vaši hudbu?

 

 

Naše hudba jednu škatuli nemá.My tomu říkáme etnometlofolk. Hrajeme v klubech po zábavách, ale také na vernisážích. Vždy vybereme kusy tak, aby zapadly do akce, která zrovna je. Nemáme klasické bicí, takže zvuk je někde jinde, není tolik kraválu.

 

 

Líbí se mi vaše deska. Jak vznikla, kdy a co chystáte nového?

 

 

Děkujeme. Cedko vzniklo loni na podzim. Jmenuje se Kat čas. Začali jsme mít hodně písní a bylo třeba je nějak zkolaudovat, aby jsme si je na zkouškách pořád nemuseli všechny připomínat.

Nahráli jsme je u mně v baráku kde stejně zkoušíme. Je to spíše naše pracovní nahrávka než cd. Nikde to neprodáváme, ale rádi podarujem.

Letos chystáme druhé cedko. Z jedné poloviny jsou písně nahrané a je třeba dohrát zbytek.

Stylově se nijak nebude lišit opět tam bude naše všehochuť.

Jinak neplánujeme nic. Pár koncertíků bude, doufám, že se povedou o budou všichni v klidu.

 

 

Díky, budeme se těšit například na Slezskoostravském hradě první červencový víkend. Houby totiž také vystupují na festivalu Ostrava Music City 2010.

 

 

Autor: Mankmaria de Balder

 

 

 

 

Komentáře

K tomuto dokumentu prozatím nebyl přidán žádný komentář.

Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované