Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

QZH BLUES BAND NATOČILI NOVOU DESKU

21 gramů prý váží lidská duše a je to také název nového CD kapely QZH Blues Band. Zeptala jsem se u této příležitosti kytaristy a zpěváka Tomáše Slámy:


Co pro tebe znamená muzika?

 

Hodně, neumím si představit, že bych nemohl hrát. Je součástí mého života a snad ještě dlouho bude moct být. Ideálně do smrti.


V jakém složení hrajete a zpíváte?

 

Tomáš Sláma - kytary, zpěv

Zdeněk Šponar - kytara, foukačka, saxofon, zpěv

Štěpán Sojka - baskytara

Rosťa Kňura - bicí

Víťa Plášek - klávesy

Eva Vasilová - vokální zpěv, perkuse

Radka Gruberová - vokální zpěv, perkuse

 

Vyhraňujete se stylově ve své tvorbě, k jakému stylu se dá kapela přiřadit?

 

Ve vlastní tvorbě se asi tak nevyhraňujeme, i když máme většinu skladeb bluesových. Jsme bluesová kapela, jak i z názvu vyplývá.

 

Natočili jste společně svou první desku, co na ní najdeme?

 

Čtrnáct kráásných skladeb, z toho šest českých - vlastních a zbytek anglicky zpívané převzaté. Přece jen bluesové hudbě sedí spíše angličtina.

 

 

 

Kdo tvoří hudbu?

 

Většinou Zdeněk, místy i já. Zdeněk má nápad, já ho umím rozvinout, obohatit, tak se doplňujeme. Že Zdeňo?

„Ano".

Tak vidíš, je to tak. (Smích)

 

Kdo píše texty písní?

 

Texty pro nás píše většinou pan Libor Vlach, který nám třeba pomohl přetextovat i převzatou věc, snad ne poslední, taky Zdeněk je celkem plodný a co nedopsal, to jsem zkusil doplnit sám. Ale aby to nevypadalo, že jsem bůhvíjaký básník, tak to uvedu na patřičnou míru, napsal jsem jednu sloku.

 

Převzaté skladby jste se snažili podat věrohodně originálu nebo po svém?

 

Ty, co jsou na CD jsou věrohodnější, v repertoáru hrajeme ale i své úpravy. Ale asi kromě většiny sól, kde zachováváme jen základní linku, zbytek je improvizace. Jak na CD, tak na koncertech.

Snažíme se blues podat co nejzajímavěji, trochu přiblížit více lidem, hrát skladby bluesové, pár rockových. Vybíráme z dostupných verzí tu nám nejbližší a buď ji doplníme o vlastní prvky nebo o prvky z jiné verze. Například ve skladbě Hoochie Coochie Man je namícháno několik verzí a nemyslím, že by to té skladbě ublížilo. Ale posuď posluchač, získá-li CD.

 

Jste seskupení různých osobností, jak se názorově shodnete v pohledu na vytvářené songy?

 

Ano, jsme různí, ale převládají flegmatici. To je někdy zajímavé... Demokraticky rozhodujeme, kterou verzi hrát, hrát-li vůbec. Hlasujeme si na svém webu. Zatím jsem neslyšel nikoho vyloženě brblat na zavedený systém. Když pak na zkušebně dostane někdo nápad, jak to vylepšit, vítám to. Ne, že by se všechny návrhy ujaly, ale ty, co se ujaly nás zase těší.

 

Kdo rozhoduje o konečné podobě skladeb při natáčení?

 

Máme na webových stránkách uzavřenou diskusi jen mezi členy kapely a tam se každý vyjadřuje ke všemu, co se mu nelíbí.( Ale nám se vždycky všechno líbí.) Tak se vyjadřujeme i ke skladbám. Každý napíše nějaký poznatek, já to dám na jeden papír a ten pak donesu do studia.


Využíváte ve skladbách zvuků nějakých netradičních nástrojů?

 

Pro někoho je netradiční i kravský zvonec, ale pro bubeníka je to základní perkuse. Nevím o žádném pro nás netradičním nástroji. Možná ten, co nevím jak se jmenuje, asi 30 tyčinek o různé délce zavěšené svisle vedle sebe od nejkratší po nejdelší. Chimes tuším.

 

Jak vidíš budoucnost CD nosičů v souvislosti s prodejem alb hudebních skupin?

 

Já osobně za sebe si myslím, že budoucnost je na internetu, ve formátech .aac, .mp3, .flac a podobně. Dostupnost, jednoduchost. Kapela natočí cd, dá ho na internet, poslechne si jich tam mnohem více lidí. A je-li dobrá, na koncert přijdou lidi, rádio je bude hrát. Jak je známo, životnost cd je ve srovnání s vinylem mnohem kratší. Takže si jednou za pár let musíte přepálit CD-čka. I ty lisované originály. Pro delší uchování je to nevhodné. Pokud ale půjde společnost konzumní cestou a nepochopí ekonomickou výhodu v trvanlivosti a kvalitě, budou se CD stále prodávat. Já třeba mám jedinou cd mechaniku na svém PC. Ale gramofon jsem si ještě nechal. Co kdyby, že?

Nabízí se otázka, proč jsme teda natočili cd, když v nich nevidím budoucnost? Nutnost mít studiovou nahrávku.Všichni vyžadují nahrávku. kluby, kde si chceme zahrát, organizátoři festivalů, atd.

 

Kupuješ si CD-čka?

 

Opět jen za sebe - mám jich doma pár. Nekupuji, přijde mi to předražené. Že velkou část zchramstne OSA je jiný problém, ale nevím, podle mne je lepší prodat 1000 CD za stovku než 200 CD za pětikilo.

 

Máš oblíbeného výrobce hudebních nástrojů?

 

Ano, můj kamarád Petr Zapletal mi vyrobil oba mé nástroje, na které hraji a jsem s nimi velmi spokojen. Taky bývalému basákovi udělal Petr Zapletal krásnou pětku, je šikovný. Jmenuje se Petr Zapletal.

 

Máte jako kapela nějaké společné hudební přání?

 

Všichni to snad děláme proto, že nás to baví. To je podstatné. Všichni si přejí, aby nám to hlavně zůstalo. Náš nejbližší cíl je, být mezi nejlepšími na Blues Aperitiv a zahrát si na podzim na Blues Alive. Všichni chceme být lepší, snažíme se učit se nové věci, vyvíjet se.

 

Děkuji za rozhovor a přeji splnění přání.

 

Děkuji rovněž, bylo mi potěšením.

 

Autor: Mankmaria de Balder

Fotografie

QZH BLUES BAND 2 QZH BLUES BAND 3

Komentáře

Přidat nový komentář

Vložil: Mgr. Štěpán Kovboj Gruchala, 23.4.2010 v 23:01 Homepage: www.bandzone.cz/bluesquare
Titulek: Blahopřeji
Tož chlopi a ženy, super počin! Již jsem si udělal soukromý večírek s 21g a lahvinkou červeného. Moc příjemné! Ráno bude asi krušnější ale co..., když bůh snídá, málo kdy hlídá! Ať se daří!


Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované