Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

PHILIPPE BELRAUX - CD TRILOGIE RUBICON

PHILIPPE BELRAUX 1Belgicko-německý multiinstrumentalista Philippe Belraux vstoupil před dvěma lety na elektro-indie scénu prvním albem "Nostalghia", které vyšlo u vydavatelství Time-Zone. Již tehdy byly jeho skladby proaranžovány naprosto netradičními nástroji a vše dávalo tušit novou krev pro tuto scénu. Po úspěšném celoevropském turné se opět zavřel do studia s producentem, DJem a hudebníkem Thomasem de Balderem, aby dali vzniknout dalším nahrávkám. Nevím, co se tehdy stalo, ale letos na počátku roku oznámil vydaní dalších dvou CD, která spojil s prvním albem do koláže s názvem Rubicon.


Není běžné dělat recenze na takto rozsáhlé dílo, které vás překvapí svou nekonformností, nadhledem nad hudebním vesmírem a naprosto mistrným hráčským provedením skladeb, na mnoho hudebních nástrojů.


Připomenu-li si sound prvního alba "Nostalghia", kterému dominovaly elektrické a akustické kytary, bylo pro mě druhé CD "St Julians" nesmírným překvapením. Kytary nahradilo klasické piáno a celé CD je mnohem víc postaveno na tanečních rytmech. Mistrné zvládnutí piána na tomto disku, společně s neskutečným zpěvovým rozsahem hlasu Philippe Belrauxe, vás přenese na novou planetu, kde nejsou hranice umění, či hráčských dovedností. Tempo se ve většině písní pohybuje na hranici house až drumnbassových beatů. Vlivy kapel jako Radiohead, Portishead, Kosheen jsou cítit na každém kroku, než spustí mistrná sóla zahraná na piáno ve spojení s hlasem, který jakoby neměl intonační limit. Mistrně je taky zpracována hip-hopová skladba "Move On Me", kde zazní tento žánr s naprosto novátorským přístupem k frázování. Pokud chtěl Philippe ukázat, že klasické piáno je nástroj pro jakoukoli žánrovou hudbu, podařilo se mu to v celém rozsahu. Závěrečná skladba nám dá najevo, kam až sahá kulturní minulost tohoto umělce, který je čtvrtou generací v rodu hrající na piano. Klidné noty, které evokují pianisty jako byl Eric Satie z přelomu 19.století, jsou nádherným rozloučením za divokou jízdou piána v tanečním vesmíru.


Album "Rubicon", které tuto trilogii uzavírá, je kapitolou nového světa. Od první skladby vás pohltí industriální nálada zkreslených bicích. Zvuky všemožných syntezátorů, moogů, oscilátorů, které dominují tomuto komplexu vás přenesou na jiný břeh hudebních myšlenek. Vlivy Nine Inch Nails, Young Gods, Prodigy, se nedají u souputníků tohoto stylu zapřít, ale rukopis Belrauxe je natolik svébytný, že se v těchto vodách pohybuje s neskutečnou osobitostí. Jen jedna skladba s názvem "Sweet Love", vybočuje z tohoto konceptu a mohla by se stát celosvětovým letním hitem číslo jedna. Jinak celé album působí jako hledání vibrací a oscilací v širokém světě hudby, které doprovází velice temné texty.


Belraux určitě touto trilogií ukázal svůj skladatelský potenciál v tolika žánrech, že by bylo jednodušší vyjmenovat ty, které zatím neprobádal. Uvidíme v budoucnu, kam se tento skladatel vydá. Tuto trilogii doporučuji všem, kteří mají pocit, že už vše slyšeli. "Rubicon" je trilogie uzavřená v komplexní kostce, která je vržena do vod naší plytké kulturní scény. Nezbývá mi nic jiného, než se vydat na některý z koncertů tohoto vyjímečného umělce, protože tohle dílo bude naživo opravdovou lahůdkou pro hudební nadšence jako jsem já.


Autor: Edie


Interpret: Belraux

Název: Nostalghia, St. Julians, Rubicon (Trilogie Rubicon) 3CD

www.belraux.comHomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované