Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 





Rychlé hledání    

LEHKÉ PÍSNĚ NA TĚŽKOU DOBU

      Albový Debut kapely Občas Band z Ostravy s příznačným názvem „Lehké písně na těžkou dobu" , který svou kosmopolitní strukturou proplouvá několika žánry s jakousi samozřejmou lehkostí, je určitě velkým překvapením nejen pro ostravskou hudební scénu. Už jen použité nástrojové obsazení a spousta hostů dává dopředu vědět, že nepůjde o nějaký zažitý hudební standard.

      „Jak to všechno začalo", skladba která přichází jakoby odněkud z nebes, otvírá tohle album. Ostrý rockový riff s říznou rytmikou střídá záhy folkově zabarvený, perkusemi okořeněný popis vzniku světa. Další skladba s funkovým nádechem, proaranžovaná santánovským feelingem, perkusemi a hammondy „4leté dítě", je úplným protikladem písně první, nefalšovaná svižná věc s příchutí mladické romantiky, která finišuje v rytmu disco. V podobném duchu začíná třetí song v pořadí a to „Zdvořilá paní", kde se zvuk kytary Stanislava Adamce posluchači, navždy vryje do podvědomí.

      Další skladba, naprosto vybočuje z dosavadního soundu kapely, romantické folkové vyznání Jakuba Moravčíka, ve kterém proplouvá v nezvyklých rytmech jakoby mimochodem baskytara Ondřeje Pyše. Na tuhle píseň plynule navazuje skladba „Bořek", ve které jako by kapela spojila sound rozverného folkového Jablkoňe s legendou Jethro Tull. Mandolína propletená s kytarou pomalu opíjí tóny než v tichém rytmu příjde finále skladby, započaté telefonátem s Tátou, které zní jako závěrečná píseň zdařilého utajeného večírku v bytě rodičů.

      Bluesrockově lazená píseň „Blues bez muez", kde dostal prostor za mikrofonem Ondřej Pyš, ve které nemá co zpívat, nemá co hrát a akordy mu nesedí, odlehčí atmosféru desky. „Podzimní", je další z barev která doplňuje tuhle prvotinu, pro mně už vyspělé kapely. Sólo dalšího z hostů, který zvukem houslí jakoby převracel listy kalendáře a vítal tóny přicházejícího podzimu.

      Závěrečná skladba „Řeka si zaslouží vlastní kapitolu. Prolog před prvními tóny kytarového sóla, na kterém je celá skladba postavena, kdy v pozadí šumí řeka a smutné tóny kytary vás přenesou do dob kdy Blue Effect pil největší kalichy slávy. To vše doprovází velmi dobře dynamicky sehraná kapela vedená mimořádně citlivou rytmikou Davida Cindlera a hypnotickými perkusemi dalšího z hostů, které mimochodem zdařile koření celé toto CD.

       Co napsat na závěr. Po dlouhé době se mně do rukou dostalo album, které po posledním tracku mám chuť slyšet znovu. Lehké písně na těžkou dobu prostě jen tak nezmizí v archivu zapomění. Nezbývá nám než se těšit na další počin této vyjímečné party z Ostravy, která dnešnímu přemodernizovanému světu dala ochutnat trochu nostalgie a romantiky.

Autor článku: EDIE
Album: Lehké písně na těžkou dobu
Interpret: Občas Band
Date: 2008
Time: 40:22

Track List:
1. Jak to všechno začalo
2. 4leté dítě
3. Zdvořilá paní
4. Zeď
5. Bořek
6. Blues bez muez
7. Podzimní
8. Řeka

Fotografie

CD Občas Band - Lehké písně na těžkou dobu Občas band 4
HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované