Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

Recyklovatelné album Salt Hill písničkáře jménem Mat

MAT CD SALT HILL 01Do rukou se mě dostalo druhé album Salt Hill zpěváka pocházejícího z Ostravy jménem Mat. Album je stylově zabeleno do kartonového hand-made obalu. Tento způsob prezentace alba je tomuto umělci vlastní, vzhledem k jeho vztahu k planetě zemi, kterým se nikdy netajil ve svých textech. První album bylo vřele přijato kritikou i veřejností, tak se mrkneme na zoubek albu druhému.

Album otevírá song z názvem "Dutch Tulips". Holandské tulipány před posluchačem vzkvétají za doprovodu akustické kytary, houslí, podmanivého orchestru a rytmiky, která bublá jako kotel před explozí, aby v závěru songu ukázala svou harmonickou úplnost.

Sen krále Edwarda otevírají hammondky a mění tak náladu do spiritistických poloh Irského kostela, aby se rázem změnily v rytmickou plochu velké trioly. Samozřejmost angličtiny tohoto mladého zpěváka je až zarážející, vypráví příběh s lehkostí vánku.

Into The Wild je však novým příběhem, hitový popěvek, foukací harmonika, na kterou hraje hostující zpěvačka ze Švédska Louise Hallgren a klidný projev Mata dávají vzniknout jasnému klubovému folkovému hitu se všemi klady.

Hudba má mnoho podob, život nabízí mnoho možností a čtvrtý song Possibilities se rozeznívá pokojem. Tenhle singl jsem slyšel poprvé na mobilu společně s klipem na jeden záběr hned po vydání. Asi bych zakázal poslouchat hudbu přes tyto přístroje, protože na mé staré hifi-sestavě to byl skutečně jiný zážitek. Song se otevírá jako ostří nůžek. Postupně vás oblopí tolik hudby, že máte až pravdivý pocit, že hudebníci vstoupili do vašeho pokoje jeden po druhém jako velice příjemná návštěva.

"Prague" by pochopil asi každý, kdo zná tohle milionové město v srdci naší země. Mat zde vylívá jakousi beznaděj v hledání nových přátel v přelidněném městě. Na pozadí jdou slyšet hlasy cizinců, je to jako retrospektiva toho, jak zpěvák v metropoli funguje. Hraje na ulici s futrálem na drobné před sebou a snaží se vystudovat.Dynamika a nástrojové obsazení tohoto songu roste jako hora , na konci stojíte v jejím stínu a slyšíte dozvuky kytar, orchestru, piana, basy, bicích a dalších subjektů této kompozice.

Pobyt Mata v USA je odražen hned v dalším songu "Salt Hill", country, harmonika a pohoda. Hostující Louise Hallgren s Matem funguje jako rudá barva na bílém plátně, krásně se doplňují a jdou dobře vidět (přesněji řečeno - slyšet).

Song "Salt Hill II", je jakoby dozvukem skladby předešlé a s lehkostí vánku nám otáčí album do druhé půle.

Něco je špatně, něco není dobře, to jen hrubý překlad názvu songu Something Is Wrong. Druhou půli alba otevírá song s jednoduchou aranží (pouze baskytara) a psycho šepot backvokálů. Tyto ingredience jen umocňují depresivní náladu. Tento song dostal taky klipovou podobu.

Tidal Wave, vlna přílivu klasického "Mata", melancholie v plné parádě. Krásné spojení houslí, akustiky a vokálu zpěvačky. To vše doprovází klidná rytmika, která na tomto albu dostala roli upozaděného doprovodného nástroje s velkým důrazem na dynamiku aneb kdo čeká nakomprimované popové bicí bude zklamán, naopak kdo má rád přirozený sound tohoto nástroje bude nadšen.

Upon A Step je songem hitovým, ale ne prvoplánovým, odráží se v něm lehkost atypické rytmiky a melodika refrénu mě nutí si jej pustit znovu.

Předposlední song alba dává vzpomenout na Matovy začátky, jeho utrápený křik v rozburácených vlnách šesti strun akustické kytary je pro něj typickou značkou.

Salt Hill je u konce, píseň What Ever jej uzavírá a nechává dveře pootevřené pro album příští za zvuku sólových houslí.

Mat určitě nesklamal své fanoušky, jeho nové album má v sobě potenciál nezapadnout mezi stovky "českých" CD, které se schovávají pod pokličkou na hrnci s nálepkou "Indie Pop". Jeho vyspělá angličtina mu otevírá dveře do celého světa. Uvařit album pouze s akustickými nástroji, dokáže v tomto žánru jen pár lidí. Jsem rád, že patřím mezi ty šťastné, kteří mají to štěstí tuhle libovou dobrotu vlastnit a ochutnávat co ucho ráčí.

Interpret: Mat

CD: Salt Hill (2015)

Autor: EDIE

Foto: Nikol Drobná

 

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované