Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

Richard vydal CD Andělé

RICHARD CD 2015Josef Ferda - elektrická a akustická kytara, klavír, sólový zpěv, texty. Jan Svatoš - klávesové nástroje a příčná flétna. Jaroslav Šťastný - basová kytara. Michal Cudlín - bicí nástroje. Pavel Hromádka - trumpeta. Jaroslav Ježek - tenorový a sopránový saxofon. Petr Peremský - trombon. Ivana Brožová - sólový zpěv a vokály. Gabriela Urbánková - vokály. Ivana Krůšková - vokály. Pavel Müller - anglický roh. Pavel Jirásek - lesní roh. David Fárek - tenor saxofon. Lubomír Jurníček - křídlovka. Petr Čihák - trombon. Jan Triebenekl - trombon. Michal Horáček - text "Výtah". Lenka Paremská - texty.


Uff a hotovo, tohle je pouze výčet jmen, které uslyšíte na debutovém albu kapely Richard. Není to Richard Krajčo ba ani Richard Müller, je to prostě nový Richard s velkým "R" z Prahy. Kapela ve velikosti dechového orchestru s tříčlennou vokální ženskou sekcí a charismatickým frontmanem J. Ferdou. Za zmínku určitě stojí, že většina této bandy hraje v souboru Hudby Hradní stráže a Policie České Republiky.

No tak se do toho pustíme, jak výčet jmen napovídá, bude to recenze dlouhá. Otevíráme ji první skladbou Amores Perros, praskot vinylové desky, piano a charismatický prolog frontmana. Tři, čtyři, vplouváme do sálu, dechová sekce provází první takty, po pár vteřinách člověk vidí obrazy, vidí tanec, vidí hudbu. Akcenty bicích jsou neskutečné. První sólo saxofonu pláče, než se vše zlomí do flamengového tempa a rozezní se až v toreadorský souzvuk trumpet. Krásná kompozice i text.

Máme tady příběh druhý, vesnická veselice už dnes večer! Hasiči naleštili stříkačku z třicátých let a zvou do místního "kultůráku" na zábavu. Z beden se valí roll, text krásně popisuje děj bez zbytečných básnických výlevů a to vše doprovází ženské backvokály. Co ale člověk určitě nepřeslechne, jsou neuvěřitelné sólové party saxofonisty Davida Fárka. Extraliga profesionálů, "Profesionálové", track druhý. K písni udělali i studiový klip.

"Andělé", song číslo tři, piano a křídlovka mají pré. Nádherné intro se vznáší pokojem, volá do dáli, aby se záhy zlomilo ve funky povídačku, kterou J. Ferda podává na stříbrném táce. Jeho vysloveně českočeský přízvuk je až neuvěřitelný. Flétna si hraje svoje příběhy, stačí křídla roztáhnout, létat. Vokály zúčastněných dam zní jako žabky na leknínech, usmáté a rozverné. Pánové si říkají o anděla.

"Prázdný byt", ne to mě nenavštívil exekutor, to další píseň hraje si se slzami. Prý muži nepláčou, ale tyhle chvíle zná asi každý muž našeho století. Skvělý vyzrálý text, uplakaný saxofon a až apokalyptické backvokály smíšeného sboru. Tyhle skladby v rádiích zoufale chybí.

"Ten se má", ten soused, ten pracháč, ten tunelář, ten vekslák. Funky v plné parádě s řádnou dechovou sekcí a poštěkávající flétnou. Ano to je song číslo pět. Text změnil téma do veselých vod, kapela si pohrává jako děti na pískovišti. Vše vrcholí textově na Borech, kde tyhle typy podnikavců mají rezervaci.

A jedeme do Benátek, vlnky v kanálech rozráží příď gondoly. Krásný text Lenky Paremské zabloudil do tohoto krásného místa na zemi se vší noblesou. "Slepý gondoliér" je písní, která nezestárne, nezevšední. Hudba nadnáší text nad sebou, jako mraky nad Alpami.

"Bongo bongo!" Funky hříčka bez textu nás přenáší polovinou alba, kapela štěká jako rozdovádění psi na cvičáku. Vítejte v druhé půli CD, dámy a pánové. Tenhle bigband vám nedá usnout.

"Jinotaj", tak tenhle song je návratem k nádheře písní českých. Kdo má rád divalo Sklep a jejich písně, tak je na správné adrese. Tohle CD je totiž jako besídka, jako něco co jsem ztratil už dávno a přitom je mě to tak blízké. Hravost muzikantů tady nezná mezí, je z toho cítit úsměvy od ucha k uchu a veliký přehled.

"Orel nebo panna", opakoval bych se v popisu, protože tohle je stejně nádherný song jako ten předešlý. Čeština má skutečně své kouzlo, vytlačuje ji jazyk anglický jako cosi neatraktivního, ale tady prostě člověk cítí domov.

"Podzimní chrám", je píseň vyjímečná pro toto album. Zpěvačka Ivana Brožová propůjčila Richardovi svůj hlas obroušený do sametu tisíci zkušeností. Za doprovodu piana a vesmírných syntezátorů společně s frontmanem rozehrají duet smutný, až osobní.

Nastoupíme do výtahu a společně s Michalem Horáčkem se svezeme do posledního patra. Píseň "Výtah", otextoval právě tento fenomén české hudby. Možná bude troufalé napsat to co napíšu, ale nádherně zapadl do konceptu této desky. Skvěle proaranžovaná skladba s intrem na anglický roh je neodolatelně neoposlouchatelná. Tady si neodpustím říct, že je to zkrátka dokonalé spojení a určitě i návrat ke zlaté éře spolupráce Horáček-Hapka, která české hudbě chybí stejně, jako pokora mladých umělců. Kapela k ní udělala také videoklip.

A jsme v posledním patře, vystupujeme z výtahu a míříme zpátky do svého bytu. Pouštím píseň poslední s názvem "V souhvězdí delfína", dechová sekce jakoby mávala na cestu, míříme do vesmíru, kde mezi planetami poletují persony americké hudební scény. Intergalaktický flám má příchuť Luboše Pospíšila, byť šuplíkování nemám rád.

Copak to? Ještě nekončíme, je tady "Blaho země". Bonusová hardrocková výtka mířená našim úžasným politikům po 25 letech od 17 listopadu. Jsme hudební server a tohle více nebudu rozebírat. Nechme svině sviním.

Jsme na konci dnešního povídání o novém albu kapely Richard. Co dodat? Kdo má rád dechy, české texty, poctivou muziku se všemi krásami, tak neváhejte a utíkejte na web kapely objednat CD. Pro mě je tohle album návratem k tomu, co dělalo českou hudbu vyjímečnou. Bohatství slovní zásoby, kterou náš jazyk nabízí, pomalu ztrácíme ve zkratkách, ve větách bez interpunkce na internetu, ve spěchu dnešní doby. Zastavte se na chvíli, otevřete víno, pusťte si tohle album a svět kolem bude tak nějak krásnější.


Název CD: Andělé
Interpret: Richard
Autor: EDIE

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované