Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

IVAN MACEK ODNAHA

Texty z kterých vás zamrazí, ale srdce se chvěje, hlas který je tak naléhavý, že cítíte vnitřní strach, to vše doprovází jízlivé tóny houslí, utrápená nabroušená rocková kytara a divoká rytmika. Tyhle pocity zažijete jedině při poslechu kapely ODNAHA, která pochází z Jablunkova. Její feeling je natolik vyjímečný, že si ji určitě nezaměníte s jinou kapelou. Má za sebou první maxisingl s názvem „Moje". Současná sestava: Vrzálek - Housle/zpěv, Poři - Basa/zpěv, Kubajs - bicí a povídat si budu se zpěvákem, kytaristou a textařem kapely Ivanem Mackem.Ivane, proč ten krásný víceznačný název Odnaha?
Více značný? Jak pro koho /smích/. Význam tohoto slova neslova necháváme radši na posluchačích, ale předem upozorňuji, že nic filozofického v tom není. Kdysi jsme to zadávali jako kvíz. Ale jako asi v mnoha jiných kapelách je to shoda náhod, kdy na jednom z večírků ve zkušebně se bubeník jal číst návod k obsluze práškového hasícího přístroje. ODjistit, NArazit, HAsit. A druhá věc, která je na tomto názvu perfektní je nezaměnitelnost při zadávání do internetového vyhledávače. Teda v českém jazyce.

Kde až sahají vlivy vaší tvorby?
Nevím co bych řekl k vlivům, pokud máš namysli co nebo kdo nás v tvorbě hudby a textů ovlivnil tak na to odpověď neznám. Samozřejmě, že na nějaké hudbě vyrosteš, pak si vybíráš a nakonec se vrátíš k tomu na čems vyrost. A to všechno tvoji tvorbu ovlivňuje.

Dlouho jsem neslyšel českou kapelu s tak naléhavými texty, které uměl napsat třeba Karel Kryl, kde hledáš inspiraci?
Těžko říct, já mám rád poezii a hlavně takovou kde musíš umět číst mezi řádky. Texty typu máma mele maso a dvacetkrát dokola mě moc nebaví. Od toho tady lidi už jsou /smích/. Hlavně se většinou snažím popsat pocit či pohnutku a ne příběh, za což mnohdy sklízím kritiku. Myslím, že je to taková alchymie hormonů a inkoustu

Jaké jsou vaše další plány, na co se můžeme těšit v nejbližší době?
Momentálně, bohužel zaučujeme nového basáka, tak doufám, že se chytne. Protože dobrých basaků je opravdu málo. Plány máme asi jako každá jiná kapela, někde se konečně chytit. Loni nám fakt pomohlo, když si nás vybrala Vypsaná fixa na zahajovací koncert do Boomu. A pak jsme s nimi odehráli ještě koncert v Krnově. Hlavně nám to zvedlo sebevědomí . Chtěli bychom chytit nějakou známější kapelu a svést se s nima na turné, nebo tak něco. Hlavně hrát a hodně. Ale sám víš jak to u nás s příležitostmi chodí jak musí být člověk otrlý, aby se někam dostal.


Máš nezaměnitelný hlas, pletou si ho s jedním holohlavým pánem, já v něm slyším ale jiné vlivy. Kdo Tě nejvíce ovlivnil a studoval jsi někde zpěv?
Tohle rychlý škatulkování mě taky leze na nervy, ale už si zvykám /smích/ a snažím se to změnit. Zpěv jsem nikde nestudoval, ale musím říct že mi hodně pomohly housle jako melodický nástroj a mnohdy radou Vrzálek.

Co vaše společné koncerty s kapelou Vypsaná Fixa, jaké to bylo? Plánujete nějaké další koncerty?
Hrálo se krásně, hlavně bylo plno. Už jsem se o tom zmiňoval, nu já bych plánoval o sto šest, ale je to takový zamotanec. Každopádně to budeme zkoušet. Chodí na ně dobrý publikum. Ale když jsem se koukal kolik mají koncertů tak na podzim asi budou rádi když si odpočinou.

Zajímaly by mě tvé zájmy, máš i jiné než hudba, něco bez čeho bys nebyl tím kdo si?
Každopádně moje rodina. Mí dva kluci a žena. A taky kluci z kapely. To je můj mikrosvět.
No a pár dobrých knížek.

Co by jsi rád změnil, nebo udělal znovu ohlédneš-li se za sebe?
Nekoupil bych si kytaru a nenapsal první text. /smích/

A který zážitek by sis rád zopakoval?
Nevím, co bylo bylo.

Proč se Ti říká „Zvíře", existuje nějaká historka k téhle brutální přezdívce?
Tak o mě mluví akorát Thomas a opravdu nevím co ho k tomu vede.

Máš na srdci nějaký vzkaz pro Vaše fanoušky?
Jo. Jsme rádi, že Vás máme.

Díky moc za povídání.
Není zač.

Autor: NIC

www.bandzone.cz/odnaha

Komentáře

K tomuto dokumentu prozatím nebyl přidán žádný komentář.

Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované