Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

PUNK ´N´ROLL NA DEVĚT - DEGRADACE

Ostravská punk n rollová kapela DEGRADACE, jejíž historie sahá až do roku 1999, má za sebou nespočet koncertů v ČR i zahraničí. Vydali tři alba: první s názvem „Punk n roll" z roku 2002, v roce 2005 album „Split" s kapelou Proti směru a poslední album „My Love My Grave" vyšlo v roce 2008. Objevila se taky na několika kompilacích.


Od února loňského roku natáčí nové CD pod vedením Thomase de Baldera ve studiu TdB records. Současná sestava: Sidney - kytara a zpěv, Rudee - basskytara a zpěv, Herák - kytara a zpěv, Michal - bicí a zpěv. Vyzpovídali jsme jednoho ze zakládajících členů téhle vyjímečné party, kytaristu a zpěváka Sida.

 

Sidney, jak jsi se dostal k muzice a co bylo pro tebe základním impulsem založit Degradaci?

 

„Už ani nevím. Doma jsme měli kytaru, a když jsem viděl všechny ty típky s kytarami v televizi, řekl jsem si, to zvládnu taky a pomalu začal zkoušet. Z toho automaticky vyplynulo, že jsem chtěl mít svůj band."

 


Proč Degradace, má to hlubší důvod?

 

„V době, kdy s tímto názvem přišel náš tehdejší zpěvák Pavouk, jsme byli okouzleni všemi drsnými kapelami, jako Exploited, atd ..Proto nám i ten název přišel dost drsný pro drsnou kapelu (smích). Takže teď jsme sladká kapela s drsným názvem.

A co se týče hlubšího významu, pochybuji, jestli tam Pavouk tenkrát nějaký našel." (stále smích)

 

Co muzika a vaše skvělé texty, kdo za nimi stojí?

 

„Muzika mě většinou napadne, když si drnkám večer u televize a co se týká textu, ty mě většinou napadají v práci...pak už se to jen ve zkušebně nějak zkompletuje a song je na světě."

 

Na pódiu z tebe cítím zlatý časy rock n rollu. Jsi ovlivněný touto dobou?

 

„Aby ne.Myslím, že každý, kdo na něco hraje, je alespoň trošku touhle dobou ovlivněn, jelikož rock n roll je základ všeho. Kdo říká, že ne, ten kecá."

 

 

Máte neskutečně přirozenou „image", je to tak dané nebo na ní individuálně pracujete?

 

„Na každém vzhledu se musí trochu zapracovat. Po pár letech práce se pro tebe „image" stane nedílnou součástí života a je vlastně přirozená. Ať jsou to zelené šusťáky nebo křivák."

 

Recenzenti obdivují tvé frázování, máš schopnost zazpívat věci v češtině s neuvěřitelným „feelingem", kde se to v Tobě vzalo?

 

„No, zas tak slavné bych to neviděl... Moje štěstí a zároveň smůla je to, že anglicky rozumím

úplné hovno. Kromě překladu pár desek. Jsem nucen se s texty prát, tak aby zněly pěkně v češtině, měly hlavu a patu, prostě jim bylo rozumět. Zároveň usiluji o to, aby alespoň trochu připomínaly „feeling" zpěvu v anglickém jazyce. Snadno se to řekne, ale na koncertě zní všechno jinak. Snažím se, aby bylo rozumět alespoň to hovínko." (smích)

 

Kdyby jsi si vybíral tři desky, které si vezmeš sebou na rok strávený někde v pustině, které by to byly?

 

„To je otázka teda... Než ti doodpovídám, budou to zas úplně jiné tři desky a pak mi bude líto těch, které jsem neuvedl. Volím teda asi: „Punknroll", „My love my grave" a „Splitko" s Proti směru."(smích)

 

 

Točíte právě nové album, můžeš o něm prozradit nějaké novinky a pikantnosti?

 

„Dle mého to bude zase naše klasické CD, trochu rock n rollu, trošku punku, nějaká ta balada ... prostě klasika. Oproti My love my grave, bych možná řekl, trošku návrat ke kořenům. Co bude ale nejvýraznější změna, tak je určitě zvuk. Zatím jsem velice spokojen."

 

Budou na ní i nějací hosté?

 

Spousta nových instrumentů, ságo, foukačka, piáno a jedna Bomba z New Yorku.

 

Na vaše koncerty, v době kdy kluby zejí prázdnotou, chodí spousta lidí, jak to děláte?

 

„Opět bych to neviděl zas až tak růžově. Někdy jich dojde spousta, ale někdy zase jen kámoši, co na nás chodí už asi z jiného důvodu, než je jen naše muzika...ale je fakt, že za těch pár let co hrajeme, už jsme si své určité publikum vypracovali. Takže si nemůžu stěžovat... a to nemyslím jen Ostravu a okolí."


Vzpomeneš si na nejlepší koncert a nebo zážitek s Degradací?

 

„Nedávno jsme odehráli dvoustý koncert a když vezmu, že na každém je, většinou diky alkoholu, hafo zážitků, tak už by to bylo na pěkně tučnou kroniku, a právě proto mě asi žádný momentálně nenapadne. Na to máme v kapele jiné. Že jo Rudee?"

 

A který koncert byl nejlepší?

 

Z těch lepších má každý své kouzlo. Mně ale v paměti asi nejvíce zůstanou koncerty v klubech, které jsme s Rudeem objížděli jen se španělkama."

 

Poslední deska se jmenuje My Love My Grave, co pro tebe znamená slovo „Láska"?

 

„Pocit k lidem a věcem co mám rád!"

 

Už jsi požádal o nějakou končetinu, třeba o ruku?

 

„No..." (úsměv) „Ještě ne. To mě čeká."

 

Dokáže Tě někdo vytočit? Na jaké lidi jsi alergický?

 

„To víš, že ano...Nejvíce agresivní kokoti a asi lidská blbost! Ikdyž, vidět mě někdo v neděli nad ránem, tak si musí říct , že rozumu jsem taky moc nepobral. (smích) Co mě ale těší, je to, že já se narozdíl od nich z toho vyspím."

 

Jsi típek, co pamatuje dobu nedávno minulou, kdy punk byl v undergroundu. Jak vnímáš mladý punkáče a vůbec proniknutí tohohle stylu života do všech médií a třeba na pulty hypermarketů?

 

„Zas tak stará puška nejsem. Když mně bylo sladkých 15 , neměl jsem rád kecy tzv. staré gardy, že tohle už není punk, že o tom hovno vím, a že za komoušů to byl ten pravý punk...srát na to!! Nikdo z nás si nevybral dobu, do které se narodil a proto uznávám i ty mladé kluky, co jsou punk dnes!"


Co by jsi vzkázal celému světu na závěrem?

 

„Díky, že jste vydrželi až do konce a bye bye někdy na akci!"

 

Autor: EDIE

Fotografie

Degradace 3 Degradace 1 Degradace 2 Degradace 4 DEGRADACE promo

Komentáře

K tomuto dokumentu prozatím nebyl přidán žádný komentář.

Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované