Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

PROČ BUGABOO?

Funky - soul - rap - blues, jsou směsicí koření, kterou obratně příborští Bugaboo spojují s rock´n´rollem. České i anglické texty, nezvykle frázované, plné hořkosti a náladových zvratů. Bugaboo byli pro mě vždy českou alternativou světových kapel jako třeba Incubus. Nový materiál kapely však zamířil jinam. Upustili od složitých rytmických kliček a jejich hudba je mnohem čitelnější, texty se pomalu a mírně vtíravě dostanou do vašeho podvědomí. Hudba jakoby navazovala na tvorbu kapel ETC, Ready Kirken či sólových alb Davida Kollera. Kapelu potkaly velké změny, kdy po odchodu baskytaristy Petra Štěpána z kapely odešel i zpěvák Tomáš Halamíček. Co čeká kapelu Bugaboo v nejbližší době, co už stihla za svou historii, o tom nám bude povídat bubeník této kapely David Lukeš alias Daves.

 Proč Bugaboo?

 

To vymyslel náš původní zpěvák Marty, je to takový mnohovýznam, nejvýstižnější je asi překlad plané řeči a sejčkování. Další pak strašák a podobně.

 

První CD Single natočené pod vedením Zdeňka Šikýře, kdo je autorem těch věcí?

 

Nejvíce asi Jiří Kaluža, který měl výchozí nápady, ale asi každý do toho přinesl to svoje.

 

Single má sound, kterým se může pochlubit například Dave Matthews Band čím to bylo?

 

Tohle netuším, je fakt, že tohle album je výjimečné, ale původ toho si nevybavím. Byli jsme tehdy mladí a divocí.

 

Přišel postup do semifinále soutěže COCA COLA POP STAR, jaký to mělo vliv na tehdejší dění kolem kapely?

 

Tak, abych pravdu řekl, určitě to pro nás mělo velký přínos. Získali jsme kontakty se super kapelkama, které tam postoupily. Domluvila se spousta koncertů, taky byl natočen dokument pro ČT a záhy taky pro TV Óčko. Další výhodou je to, že když máš takový „škraloup", tak kluby a festivaly berou kapelu s takovým větším respektem.

 

Druhé CD „Dotek látek", se objevilo až po roce a půl. Proč tak pozdě, nebyla to škoda, když kapela měla našlápnuto?

 

Pořád se laborovalo s těma písničkama, než se to dotáhlo do finálního konce.

 

Album se obrátilo více k českému publiku, proč ten posun?

 

Vyplynulo to z těch českých textíku, které začal psát Tomáš. Tehdy zjistil, že je schopen se češtinou vyjádřit.

 

CD vyšlo u Popronu, mělo to tehdy nějaký dopad na popularitu?

 

Udělali komplet servis okolo vydání desky, dostali nás do distribuce, vyšla tehdy spousta recenzí. Dělali jsme rozhovory, třeba do Dívky, to bylo super, láska sex a něžnosti. První klip se dostal do Óčka, zahráli jsme si na ČT2.

 

V květnu 2007 u Tomáše Neuwirtha přišlo další nahrávání singlu „Dionýz", byla nějaká změna v soundu?

 

Určitě ano, hlavně co se týče zvuku. S Tomášem ta práce byla jiná, jiné postupy, jiný přístup.

 

Deska byla mnohem syrovější, jako by jste navázali na kapely např. Priessnitz?

 

Když to říkáš, tak mě napadá, že má Tomáš s Priessnitzem dost společného. Má asi tohle v rukopisu.

 

Přišla změna na postu basisty. Odešel Petr Štěpán a záhy ho nahradil Michal Stulík. Taky jste dali se na české texty. Upustili jste úplně od angličtiny?

 

V postatě ano. Ta čeština nás chytla a začaly se objevovat pěkné texty jak od nás „začal jsem psát i já" J a taky pár textů máme od našich známých. To mě připomíná, že ex-basista Štěpa napsal pár luxusních textů taky.

 

Přišel unplugged počin, který jste dokonce nahráli živě v čajovně. Měl to být jakýsi návrat k jádru vašich skladeb?

 

Do tohohle nás víceméně nacpali, nikdy jsme nijak neplánovali, ani koncerty nebo dokonce nahrávání unplugged. Dělali jsme takové dýchánky jednou za měsíc v soukromí zkušebny jen s akustikama, kde se vymýšlely vokály. Známí nás v podstatě přemluvili, ať to zkusíme zahrát veřejně a udělali jsme koncert v čajovně, který jsme nahráli. Nahrávka se docela povedla a vyšla na placce, která je samozřejmě ke stažení na našem webu. Následovalo několik občasných akustických koncertů po klubech. Ale myslím, že to nebyl to žádný nový akustický směr pro nás, spíše takový úlet.Úplně novou náladu jste dostali do poslední singlové nahrávky „Něco na čtení...". Kapela se dostala na úplně nový nádech. Nahrávka je mnohem srozumitelnější a čitelnější než na albu Dotek látek. Míříte do českých popových vod od příchodu Michala?

 

Určitě to s příchodem Michala chytlo novou šťávu. Je to taková popina...J smích... Začaly se z nás samy linout takové písničky. Nechtěl jsem říct, že je to pop. Jen cítím, že hudba i texty jsou míň komplikované. Má to příběh. No je tam udělaný taky dobrý zvuk v ostravském studiu TdB.

 

Psal jsi taky nějaké texty na tomto albu, jsi někým ovlivněný? Ty texty jsou výborně položené.

 

Ty jo nevím, to nevím, nikdy jsem nad tím nepřemýšlel, jsou to takový písničky.

 

Michal Stulík je výborný basista, který zvládá výborně svůj nástroj. Objeví se ve vaši muzice i vlivy jazzu či jiných stylů?

 

To určitě ano, Michal se výborně spojil s Jiříkem. Přinesl do kapely už teď jiný „smrad". Když jsi vzpomenul ten jazz, tak určitě ano. Michal je hodně ovlivněn tímto stylem a už dnes to jde v nových věcech slyšet.

 

Novým elementem jsou perkuse, které vás vrátily k prvnímu singlu, který byl jedinečný. Uvažujete o dalších hostech i sólových?

 

K těm hostům - zkusili jsme nástroje jako trubka a znělo to zajímavě. Ale jsme otevřeni čemukoli. Nedávno jsme přijali Gazu na perkuse. To byl můj sen odjakživa, aby s námi hrál někdo, kdo zahraje na koncertech. Takže vlastně před rokem jsme to vyzkoušeli, sedlo to do té muziky a bylo to super. Je to další živý prvek a hlavně je to rytmický nástroj, který v optimálním množství neuškodí.

 

Nejvíce horká novinka je změna na zásadním postu v Bugaboo. Odešel zpěvák Tomáš Halamíček. Kam bude směřovat Bugaboo, budete hledat nový sound kapely nebo navážete na starou tvorbu?

 

Sami vyčkáváme co se z toho vyvrbí. Máme teď pár typů na zpěvačky. Teda kluci chtěli vyzkoušet zpěvačku. Každopádně je to velká změna, ale každá změna zatím vedla ku prospěchu. Tak doufám, že to pojede. Těžko říct v jakém stylu. Myslím, že to ale nijak zásadně neodbočí.

 

Budete hrát staré věci?

 

Určitě zabrousíme do starých věcí, ale hlavně začneme tvořit nové. Zatím to vypadá nadějně. Byly zatím dvě zkoušky a vypadá to moc dobře.

 

Má už jméno nová zpěvačka?

 

Jmenuje se Petra a je z Frýdku Místku.

 

Byla to už ponorka? Myslím, že Tomáš byl hodně výjimečný zpěvák?

 

Bude určitě chybět byť neumřel. Mě to osobně taky štve, že to takhle dopadlo.

 

Je to jen o lidské neshodě?

 

No asi tak, tak by se to dalo říct. Tomáš měl jinou představu a hlavně přístup. Na základě tohoto jsme se domluvili na této změně.

 

Ty dveře jsou už navždy zavřené?

 

To si nemyslím, to ne. Kdo ví, jednou se to dá třeba zase dohromady. Teď ale rozhodně hledíme spíš dopředu než abychom se dívali zpátky.

 

Autor: EDIE

www.bugabu.cz

Fotografie

Bugaboo 2 Bugaboo 1

Komentáře

K tomuto dokumentu prozatím nebyl přidán žádný komentář.

Přidat nový komentář

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované