Hudební portál PRAHA MUSIC CITY, videoprodukce Praha, nahrávací studio Praha, hudební vydavatelství

www.praha-music-city.cz/

 

Rychlé hledání    

LEGENDA PROGRES 2 OSLAVÍ V PRAZE 45 LET

Brněnskou rockovou legendu Progres založili před 45 lety Pavel Váně a Zdeněk Kluka. Na oslavu 45. narozenin však dorazí i člen původní formace Emanuel Sideridis a kapela tak zahraje v této sestavě v Praze poprvé po čtyřiceti letech. Zazní i skladby z první desky Progress Organization - Barnodaj. Koncert se uskuteční 20. května v pražském Paláci Akropolis.

 

Progres založili v roce 1968 hudebníci Zdeněk Kluka a Pavel Váně pod původním názvem Progress Organization. Jejich první deska Barnodaj se stala dle kritiků časopisu Melodie deskou roku 1972. Jiří Černý tehdy desku okomentoval: "Tato hudba je nová, silná a trvanlivá..." V důsledku nastupující normalizace, která nezávislé hudbě vůbec nepřála, se kapela rozhodla na několik let přerušit činnost.

 

Druhou desku Mauglí vydali v roce 1977. Po jejím vydání k sobě přizvali mladého klávesistu Karla Horkého a kytaristu Miloše Morávka a kapelu obnovili pod názvem PROGRES 2.

 

V roce 1978 poprvé představili experimentální audiovizuální projekt, první československou rockovou operu Dialog s vesmírem. V těchto náročných projektech pokračovali i na dalších albech (Třetí kniha džunglí, Mozek, Změna, Progres-Pokrok).

 

Jeden ze zakladatelů, kytarista a zpěvák, Pavel Váně k nadcházejícímu vystoupení říká: "Na koncertu k pětačtyřicátému výročí skupiny v Paláci Akropolis zahrajeme skladby ze všech projektů a vydaných alb. Představíme naši současnou sestavu, kterou tvoří hudebníci Roman Dragoun, Zdeněk Kluka, Pavel Pelc, Miloš Morávek a Pavel Váně. Výjimečně se zúčastní i hosté, bývalí spoluhráči.

 

Po dvaačtyřiceti letech s námi vystoupí i původní člen Progress Organization, zpěvák a basista Emanuel Sideridis, který žije v Řecku. Po mnoha letech tedy zazní i skladby z prvního alba v originálu.

 

Během 45 let si kapela prošla personálními změnami i krátkými přestávkami, ale Progres se vždy vrátil zpět. Tato kapela má důležité místo nejen v historii československého bigbítu, ale i v jeho současnosti.
Přijďte se přesvědčit 20. května do pražského Paláce Akropolis!

 

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované